Ja ha…

Så är jag igång med att flytta in och ställa i ordning mina saker för att bo på landet hela sommaren. Myrorna vill göra mig sällskap. Jag vill inte ha dem.
Stora rödmyror bor i marken och i murgrunden. De kom upprörda upp från marken i tusental, när jag klippte gräset i hörnet på huset. Vad krävs det för att få bort dem en gång för alla? Jag måste nog mura igen hela sidan mellan grund och fasad, alla hålrum. Där finns också nu ett humlebo. Nu tog jag klorin och Anticimex pulver mot småkryp och hällde över myrboet i riklig mängd. Tre rödmyror i köket dog av klämskador.
Låssmeden kommer nästa vecka. Likaså Anticimex och tvättmaskinsmannen. Rörmokaren kanske aldrig. Golvläggaren som ska hjälpa till att regla en snedvägg bättre, där gipsskivorna nu bågnar, kommer i juli. Har man pengar går allt all fixa. Nej, jag har inte pengar. Jag bara blundar och kör. Jag kommer väl bli ett fall för Lyxfällan en vacker dag.
Det är bara första semesterdagen. Allt går inte att ordna idag. Fast jag önskar allt var i ordning redan. Nu.
Nu är i alla fall gräset klippt och utemöbler ställda på plats. När kommer sommarvärmen då? Nu? Jag hoppas ständigt. Först på kärlek, sen på vänskap, sen på inköpt hjälp, sen på sol och värme, sen på solstunder mellan regnskurar. Sen på att det kan bli en vacker solnedgång, trots regndagar, osv. Nå, det har i alla fall inte regnat idag. Bra så.

Mitt i natten.

Jag är hemma i norr nu och det är ljust ute fastän det är mitt i natten. Det är både skymning och gryning på samma gång liksom. Huset är lite kallt. Gräset är klippt hyfsat bra av grannens pojke. Skönt att slippa börja om från början.
Resan upp gick bra, med ”umleitung” två gånger, långa sträckor på okända vägar, pga asfaltering. Rörmokaren har inte jobbat alls här. Får höra i morgon varför inget hänt.
Kisse är nöjd att vara här. Nu ligger han uppe på soffkanten och håller mig sällskap. På tv är det Mordkommissionens första del av trettio. Danskan flyter runt i mig. Jag är yr av trötthet. Orkar inte göra något mer nu. Ska jag se klart på tv? Borsta tänderna och gå och lägga mig nyduschad och i nybäddad säng är mer lockande.
Idag är första semesterdagen.