31/7 2009
Oj, vad jag mÄlar nu. KÀllartrappsvÀggen blir grÄ. HÀrligt att mÄla över den gammelrosa fÀrgen som blott Àr Ätta Är gammal ungefÀr. Men absolut inte min fÀrg. Inte heller Àr det viktigt att mÄla över den. Men jag gör ju det oviktiga nu. Det som inte spelar nÄgon roll. Det som bara blev och som inte kÀnns bra. Det som kan bli bÀttre. Mina ögon behöver se fina saker. NÀr jag inte har nÄgon manlig kÀrlek att vila ögonen pÄ, sÄ fÄr katten och huset ta emot mina kÀrleksfulla ögon. Och det Àr vÀl fasen inte sÄ illa. Men det Àr grÄtt. Kisse Àr grÄ. Huset Àr grÄtt. All fÀrg Àr grÄ. Som mitt liv kÀnns just nu.
Och att inte ha nÄgon hÀr som Àter mina köttfÀrsbiffar Àr trist. Jag tÀnkte inte pÄ att bjuda in nÄgon. Suck. Och jag kan grÄta ögonen ur mig stundtals. Jag grÄter pÄ ett annat sÀtt numera tror jag. Vad hÀnder? Vad grÄter du för? hör jag min lÀrares röst pÄ gestaltutbildningen, han frÄgar sÄnt.
Jag har grÄtit dÄ och dÄ nÀr jag har gjort fÀrdigt boken. Sorgen kommer över mig. Och jag grÄter. Jag grÄter nÀr jag behöver. Nu.
Postat i Dagbok - kommentarer »
31/7 2009
För övrigt Ă€r det bra att det regnar just idag. Jag ser helt tydligt att det regnar in bakom fasaden och ner i kĂ€llargrunden pĂ„ tvĂ„ stĂ€llen. Hur ska jag hitta hĂ„len och tĂ€ppa till dĂ€r? Hm… Fylla igen allt misstĂ€nkt med akrylplast? Och ta kort medan det Ă€r vĂ„tt nu.
Postat i Dagbok - kommentarer »
31/7 2009
Det regnar. Mina första ord pĂ„ morgonen blir att ropa att jag lĂ€ngtar efter nĂ„gon att sĂ€ga “Godmorgon” till. Sen skriver jag en lista pĂ„ smĂ„saker att pyssla med, det blir tio saker, nej sexton. Gör jag mellan en till tre saker av det, sĂ„ Ă€r jag helt tillfreds. FrĂ„gan Ă€r om jag ska köra till stan, tvĂ„ mil dit, tvĂ„ mil hem, för att köpa rĂ€tt fĂ€rg? Lusten att mĂ„la finns dĂ€r, inte att köra.
Micke har kommit hem frÄn Berlin. Min australiensiske bror kommer till Sverige i natt. De Àr i Stockholm. Jag Àr i Norrland och vill inte Äka hem. Jag tycker de kan komma hit.
Postat i Dagbok - kommentarer »
30/7 2009
IgÄr grÀvde jag upp ett litet land i grÀsmattan, mellan rabarberna och en ny-för-Äret-ros.
I nya lilla landet, ska jag plantera mina stackars tvÄ jordgubbsplantor, som far illa i blomrabatten, mossa frÄn grÀsmattan hÄller pÄ att kvÀva dem. Jag har inte sett det förut. FörlÄt. Och jordgubbsskörden blev decimerad i Är, jag fick Àta tvÄ helt himmelskt goda bÀr. De andra tvÄ jordgubbarna tog fÄglarna. Jag ska ha nÀt pÄ dem nÀsta Är. Det kan jag ordna med hÀr i nya landet.
Dessutom hĂ„ller min goda mynta pĂ„ att försvinna. Den mĂ„ste ocksĂ„ fredas. De kan nog dela plats ett tag med jordgubbarna. Ăr det kylan som tar kĂ„l pĂ„ myntan eller platsbrist? Det kan vara bĂ„de och. Hoppas jag kan rĂ€dda mina vĂ€xter. Det blir dagens goda gĂ€rning.
Postat i Dagbok - kommentarer »
29/7 2009
Det Àr bra med dagar som bara Àr. Jag vill inte Äka hem alls. Nu börjar jag kÀnna lusten att ordna och bygga och mÄla. Det Àr skönt att kÀnna sÄ. Min kreativitet behöver det. Hela jag ropar efter att bygga och fÄ det fint. Göra klart. Göra sÄnt som inte Àr av nöden tvunget. Bara göra det finare och finare i huset och i trÀdgÄrden av inget tvÄng alls. Jag tycker inte jag haft ett sÄnt fokus förrÀn nu. Sommarlov Àr alltid för korta. I alla fall det hÀr. Tur att det inte Àr slut Àn! TÀnk att jag har ett hus! Och en trÀdgÄrd. Det Àr helt underbart. Kisse och jag har det sÄ bra hÀr.
Nöjd och tacksam Àr jag nÀr jag sjÀlv kÀnner att jag Àr det. Inte nÀr andra sÀger att jag ska njuta och vara tacksam. Det ska jag tÀnka pÄ nÀr jag pratar med andra om det.
Och jag lĂ€ngtar efter att prata med andra med. Mejla mig. Ring! Men sĂ€g inte att jag ska ta det lugnt. Att du Ă€r orolig. Att jag ska njuta. Det Ă€r jag SĂ
trött pÄ att höra.
Postat i Dagbok - kommentarer »
29/7 2009
Det Ă€r en VARM och STRĂ
LANDE SOL frÄn en MOLNFRI HIMMEL. NÀr hÀnde det sist? Idag Àr det bara att vara ute i trÀdgÄrden, ligga i solstolen i bikini, lÀsa och slöa, som gÀller. Inget annat.
Postat i Dagbok - kommentarer »
28/7 2009
Nu Àr jag ledig. Ledig. Helt fri. En stund, peppar peppar i alla fall. Boken, Ä vad jag tjatar, Àr inskickad till tryckeriet. Bara för att kolla att allt stÀmmer, blÀddrar jag igenom manuset och sjunger sÄngerna dÀr. Jag har nÀstan glömt en melodi, mÄste nog ta och spela in den, sÄ att den finns bevarad. Och felet i boken gÄr inte att lösa förrÀn pÄ mÄndag. Tur att jag upptÀckte det! SÄ jag kan ta ledigt nu ett tag.
Ăr det bra eller inte? Jag mĂ„r ju bra av att jobba. Tystnaden hĂ€r kommer bli Ă€nnu tystare möjligen. Eller sĂ„ hittar jag pĂ„ nya projekt. Kanske.
Postat i Dagbok - kommentarer »
28/7 2009
Idag arbetar jag strikt efter en lista. Gör det och det och det. Idag Àr boken helt klar. Jag vill skicka den med posten sen, sÄ jag slipper Àndra om och tÀnka mer, bara lÄta den vara som den Àr i detta nu. Trasslet som blivit, gÄr inte att rÀtta till helt förrÀn pÄ mÄndag. För en bokförlagsredaktör Àr det bara att stÄ ut. Det Àr sÄnt som hÀnder. Jag lÀr mig att kolla och dubbelkolla och trippelkolla. TÄlamodskrÀvande. Men helt ok. Jag trivs i den hÀr rollen som redaktör. VÀrre Àr det att vara ekonom pÄ den hÀr firman.
Jag trivs med att göra det hĂ€r arbetet. Att ta ett steg i taget. Att samarbeta med andra, för att sedan, kanske, jag tror inte pĂ„ det riktigt Ă€n, ha en fin bok i hĂ€nderna, min bok. Sen ska den sĂ€ljas. Det Ă€r ett annat kapitel i min hĂ€ndelsebok i verkligen. Ăn Ă€r jag inte dĂ€r.
Postat i Dagbok - kommentarer »
28/7 2009
Jag hade en kÀnsla av att nÄgot var fel. En svag darrning kÀndes. DÄ och dÄ. Av en hÀndelse? nej sÄna finns inte, ledd av en högre makt, ja en sÄn finns, kom jag pÄ att en viktig sak till boken blivit fel. Jag fÄr ha is i magen nu och hoppas att det ordnar sig pÄ mÄndag, dÄ boken ska provtryckas. SÄklart det gör!
Ibland har jag kÀnslan av att nÄgot Àr fel. NÄgot, som en inre röst, viskar. Ofta lyssnar jag inte pÄ det, vill inte se felen antagligen. Tur att jag gjorde det. Jag fÄr ge mig sjÀlv lite skulderklapp hÀr. Och tacka för att jag fick ögon pÄ att uppmÀrksamma felet. Tack.
Postat i Dagbok - kommentarer »
27/7 2009
Det Àr mÀrkligt att det fortfarande, efter sÄ mÄnga genomlÀsningar, fattas punkter och bokstÀver hÀr och dÀr i manuset. I alla fall pÄ tvÄ stÀllen. DÀr och dÀr. Om en vecka ska boken finnas till hands pÄ tryckeriet. Den ska skickas ivÀg i morgon tÀnkte jag.
Dagen har gÄtt pÄ, jag har varit i grannstaden och köpt svart fÀrg till skrivaren och passat pÄ att Àta ute för en gÄngs skull. Sen hem och jobba. Tiden flyger ivÀg dÄ. Annars lÀngtar jag efter att mÄla lite eller sÀtta upp en tapetbÄrd eller skura kÀllartrappan eller laga lite klÀder eller bli klar med sly-grÀvningen. NÄgot annat. NÄgot som Àr bonus och ger en sommarkÀnsla. Plocka bÀr pÄ tomten gör jag redan. BlÄbÀr, jordgubbar (tvÄ), hallon, vinbÀr, smultron. Snart krusbÀr. Hoppas de hinner mogna innan jag ska hem. Hem förresten? HÀr Àr hemma.
Postat i Dagbok - kommentarer »
27/7 2009
Det har regnat i natt och Àr helt mulet, molnen har olika nyanser av grÄtt. Jag ska egentligen bara komma upp, kanske den största svÄrigheten idag. Jag har ont i benet. Hit med piller!
Idag ska jag mest hÄlla pÄ med boken. IvÀg och handla svart fÀrg till skrivaren. Skriva ut allt för förhoppningsvis sista gÄngen. Blir jag inte nöjd, fÄr jag göra om. Igen. SÄ Àr det att vara pedant med det tryckta ordet och den estetiska utformningen. Och sÄ kan jag Àta upp resten av bullarna jag bakade igÄr. Och se pÄ American Idol pÄ tv. HÀr hÀnder inte sÀrskilt mycket alltsÄ.
Postat i Dagbok - kommentarer »
26/7 2009
Jag Àr sÄ ovan vid hyfsat bra vÀder. Solen vÀrmer mellan molnen och luften Àr tillrÀckligt varm, sÄ att det kÀnns som sommar. Jag Àter frukost ute. Sen vill jag bara vara ute. Jag gÄr ut och grÀver upp sly. En granne kommer och tar bort en stor rot med motorsÄg. Det ligger i hans intresse med att jag röjer upp dÀr. Bra att fÄ hjÀlp. Sedan plockar jag blÄbÀr, som vÀxer pÄ min tomt.
Det Àr vad jag gillar med mina trÀdgÄrdar, den jag har och den jag haft. De Àr sÄ mÄngsidiga. Precis som jag sjÀlv Àr.
För lĂ€nge sedan var det en som kallade mig mĂ„ngsidig. Jag förstod det inte dĂ„. Nu gör jag det. Vad viktigt det var för mig att fĂ„ det ordet. Jag var dĂ„ sĂ„ ovan vid att höra bra saker om mig. HĂ€r kom ett ord som inte var missbrukat och som kĂ€ndes spĂ€nnande. Nu Ă€r jag stolt över min mĂ„ngsidighet. Det Ă€r verkligen en del av mig. Och sĂ„ finns sĂ„klart motsatsen ocksĂ„ i mig som Ă€r, ja vad dĂ„? Ensidig? Jag? Hm… NĂ„got att fundera pĂ„… EnkelspĂ„rig Ă€r jag i alla fall med,
absolut.
Postat i Dagbok - kommentarer »
25/7 2009

Idag har jag verkligen jobbat pÄ med bÄde boken och ute i trÀdgÄrden. Boken har fÄtt andra marginaler, det Àr verkligen inte lÀtt att hitta rÀtt. Jag tror det kommer se bÀst ut sÄ hÀr.
I trÀdgÄrden har jag fÄtt ca 12 kvadratmeter mer grÀsmatta. Stenar som ligger dÀr pÄ rad, har jag tagit fram mer och rivit bort nÀsslor och annat ogrÀs. Skönt att arbeta med kroppen mer. Och att göra sÄnt som inte Àr viktigt. Det Àr som en meditation för mig.
Sen glömmer jag att Àta. Och Àter fel. Jag önskar att nÄgon kom och hÀlsade pÄ mig och tog hand om mig lite. Jag behöver ocksÄ omvÄrdnad, inte bara huset. Och sÀllskap. Kisse Àr inte sÄ bra pÄ att svara alltid. Han Àr bra pÄ att jaga dock. I morse Ät han upp en fÄgel. Urk! Jag fick stÀda bort resterna. Och plocka bort fjÀdrar som fastnat i pÀlsen. Och han fÄr sova i min sÀng. Dubbelurk.

Postat i Dagbok - kommentarer »
25/7 2009
Va! Solen skiner! BlÀndande och ovant. Kanske ska jag gÄ upp nu dÄ. Inte ligga kvar i sÀngen och surfa runt och hÀlsa pÄ, pÄ olika stÀllen. Upp, upp! Hungrig? Ja. Nyduschad? Ja.
Ska jag Äka en svÀng in till stan idag och handla fÀrg till skrivaren? NÀ. Vill bara vara hemma. Gick faktiskt en promenad i gÄr kvÀll. Det var varmt och fuktigt och doftande. Molnen gick lÄgt och dolde bergskedjorna. SÄ hÀr:

Postat i Dagbok - kommentarer »
24/7 2009
Det ösregnar, heldagsregn. Kisse och jag stannar inne. Jag ska jobba med boken. Jag ska.
Postat i Dagbok - kommentarer »