30/9 2008
Det Àr ingen idé att jag skriver nÄgot hÀr om framtidsplaner i mitt liv, för det blir ÀndÄ sÄ ofta Àndrade planer. BÀst att vara i nuet och sjunka ner i mitt ingenting hÀr hemma. Och sluta upp med att lÀngta. Det stÀller bara till det, nÀr planer och drömmar Àndras.
SÄ! Nu slutar jag att vara sÄn! Prick nu! Fint. Hoppas jag.
Postat i Dagbok - kommentarer »
28/9 2008
Det hÀnder att jag bloggar pÄ ElevhÀlsan.se.
Postat i Dagbok - kommentarer »
28/9 2008
Solen skiner. MĂ„nadens vanliga rĂ€kningar Ă€r betalda. Ska jag inte ta och passa pĂ„ att handla en grej ocksĂ„, en sĂ„n dĂ€r skivspelare som kan spela av vinyl till cd? Jo, jag vill ha! Och en ny mobiltelefon! Och en ny tvĂ€ttmaskin till landet. Och en ny bĂ€rbar dator. Och fĂ„ grĂ€vt klart avloppet pĂ„ landet nu i oktober. Hurra, hurra! Och fĂ„ det upphöjda golvet byggt pĂ„ landet med, nĂ€r jag Ă€ndĂ„ Ă€r igĂ„ng. Hm… hĂ„ller inte bĂ„de startmotorn och avgasröret pĂ„ att gĂ„ sönder pĂ„ bilen med? Klarar de sig till jullovet kanske?
Köpa, köpa, köpa. Det Àr det enda jag tÀnker pÄ. Och mitt liv. Vad blir det av det? SÄnt tÀnker jag ocksÄ pÄ. Jag Àr kanske igÄng att tröstköpa saker? Men ocksÄ med att göra mitt liv bÀttre. Det fÄr fan i mig kosta! Saker fÄr ersÀtta nÀra relationer. JÀttebra!
Postat i Dagbok - kommentarer »
27/9 2008
Nu har jag sjungit fÀrdigt och ligger mest och lÀser och ser pÄ datorn. Funderar pÄ viktiga frÄgor. Kopplar av emellanÄt med att sitta framför tvn och glo. StÀdar lite. TvÀttar lite. Diskar lite. SÄ hÀr lever jag livet just nu. LÄngt ifrÄn glamouröst, spÀnnande och kreativt. Men slött, kravlöst och lugnt.
Under tiden spelar Liverpool mot Everton och vinner med 2-0. Fint!
Postat i Dagbok - kommentarer »
23/9 2008
De som kĂ€nner mig nĂ€rmare, vet att jag gillar muminvĂ€rlden. Jag Ă€lskar att lĂ€sa “Det osynliga barnet”. Jag dricker te varje dag ur mina muggar med muminbilder pĂ„. NĂ€r jag behöver lite extra tröst kryper jag ner i mina muminlakan. Och ibland, som idag, sjunger jag visor frĂ„n Mumindalen, som den hĂ€r till exempel. Den lĂ€rde jag mig pĂ„ en gestaltkurs för lĂ€nge sedan.
Misans klagolÄt av Tove Jansson och Erna Tauro.
En misa har jag varit i alla mina dar,
miserabel var min mamma och misÀren var min far,
en misa har jag varit och en misa vill jag bli;
det Àr sÄ skönt att sjunka i mild melankoli.
Och om jag vore vacker och min nÀsa underbar,
beundrad utav alla och dyrkad av envar,
sÄ skulle kanske nÄgon som vore stor och rik
tillsÀnda mig en ros i cellofan frÄn en butik.
Men allting har en Ànda och lyckan far sin kos;
det finns för mÄnga taggar pÄ varje liten ros.
Jag gÄr i mÄnens skimmer invid den svarta Àlv
och plockar anemoner och tÀnker pÄ mig sjÀlv.
Postat i Dagbok - kommentarer »
22/9 2008
Drömmar kommer och drömmar gÄr.
Idag fick jag brev frÄn förlÀggaren att hon har Ängrat sig med att ge ut mina dikter av ekonomiska orsaker. Och det Àr jag riktigt glad för. Jag skrev pÄ ett kontrakt jag tyckte var dÄligt redan frÄn början, i glÀdjeruset över att fÄ dikterna utgivna. Jag blev besviken flera gÄnger och Ängrade mig senast i helgen som gick.
Jag var med rÀtta orolig för att dikterna inte skulle fÄ den layout som jag skulle önskat. Jag skrev bort rÀtten till att vara med i processen. Puh! att förlÀggaren var klok nog att stoppa projektet. Jag hade annars köpt in hela upplagan och brÀnt den, för att slippa se mina dikter bli misshandlade.
SÄ kan det gÄ. Upp som en sol, ner som en pannkaka. Tur att det Àr gott med pannkaka dÄ.
Och jag har annat att glÀdjas Ät. Mitt liv stÄr inte och faller med en bok. Det bestÀmde jag mig för redan i somras, nÀr jag anade orÄd.
Nu ska jag lÄta beskedet landa och verkligen kÀnna efter vad jag kÀnner. Jag Àr inte oberörd. Jag var ovÀntat en debuterande författare ena dagen och sÄ plötsligt ingen författare alls i nÀsta.
Jag hade helst av allt önskat att en fin och vacker diktbok hade blivit utgiven lagom till bokmÀssan och att jag hade kunnat dela glÀdjen med den, tillsammans med mannen som jag skrev dikterna till. Nu finns varken han eller boken kvar i mitt liv. Han kom och han gick. Drömmen om boken och bokmÀssan kom och gick.
Mina dikter Àr fortfarande viktiga för mig. Och jag kan vara poet ÀndÄ.
Postat i Dagbok - 4 kommentarer »
21/9 2008
Nu sitter jag pÄ tÄget igen, pÄ vÀg hem frÄn Danmark. Vad det ska bli skönt att komma hem till kisse igen. Och min sÀng. Och alla mina kuddar. Och till jobbet. Och till mina stackars Ätta-nio blommor som inte har fÄtt vatten pÄ över en vecka.
Och sÄ vill jag sova. Helst nu. Bara sova. Det vore inte sÄ dumt alls.
Postat i Dagbok - kommentarer »
17/9 2008
Nu sitter jag pĂ„ tĂ„get och njuter av att sitta utan nĂ„gon bredvid, Ă€ntligen ensam! Jag gillar inte tuggummituggande smackande mĂ€nniskor. Inte heller doften av tuggummit, en stark doft. Det Ă€r mycket jag inte gillar mĂ€rker jag. Men för ovanlighetens skull respekterar folket i den tysta avdelningen pĂ„ tĂ„get tystnaden. Och för biljettpriset, 101 kr mellan Stockholm-Helsingborg, har jag bestĂ€mt mig för att inte bry mig om sĂ„nt. Och sĂ„ kommer det en och sĂ€tter sig bredvid mig… tja… inte bry sig… folk ska ha nĂ„gonstans att sitta hĂ€r med.
Jag Àr pÄ vÀg, det Àr huvudsaken. Jag ska bli sprÄkduschad i danska de nÀrmaste dagarna. Hoppas jag klarar av det, det Àr en ny situation, att vara i sprÄkligt underlÀge, för mig.
Jag kan inte riktigt beskriva hur jag kĂ€nner mig. Ăr det Ă„ngest, oro eller spĂ€nning? Kan inte placera trycket över bröstet, förlamningen som brer ut sig och smĂ€rtar. Aj! Danmark Ă€r sĂ„ förbundet med bĂ„de glĂ€dje, lĂ€ngtan och smĂ€rta. Tja, det Ă€r mitt val att Ă„ka. Jag mĂ„ste göra det hĂ€r. För att bli fri eller mer fast, det Ă€r frĂ„gan.
Postat i Dagbok - 2 kommentarer »
16/9 2008
Sussilago Aprilsaga hÀlsade pÄ och sov över en natt hos mig. Det var fint att fÄ trÀffa Ànnu en av mina favoritbloggare. Vi ska bÄda ut pÄ Àventyr och har pirr i magen. Ingen av oss bangar för det. Vi SKA ivÀg! Det Àr bara sÄ.
Idag har jag vÀl gjort allt som jag behöver göra. Allt Àr packat och klart. Bara kisse ska ner i transportburen och min ryggsÀck packas klart med dator, block och matsÀck. Och sÄ ska jag jobba fram till 12 i morgon. Det blir bra att tÀnka pÄ annat Àn Dk, Dk, Dk.
Jag Äker kanske förbi BorÄs. Kommer Mike dit och vinkar till mig dÀr dÄ?
Jag byter tÄg i Göteborg. Nej, det Àr för kort tid att hÀlsa pÄ nÄgon dÀr.
Jag kommer fram till SjÊlland sent pÄ kvÀllen, pÄ natten antagligen. BÀst att packa ner en ficklampa med, sÄ jag kan lysa upp min vÀg.
“BĂ€ttre att tĂ€nda ett ljus i mörkret, Ă€n att aldrig spĂ€nna sin bĂ„ge…” eller…hm… det dĂ€r lĂ„ter faktiskt riktigt rĂ€tt och bra.
Tja, vad mer? Inget mer.
Postat i Dagbok - 2 kommentarer »
14/9 2008
Se sĂ„, Dana… gĂ„ upp nu! Inte sova lĂ€ngre! Inte sitta framför datorn och glo! Inte ladda bilder och installera bildredigeringsprogram! Nej!
Du ska packa inför resan nu. Och stryka klÀder. Och stÀda. Inget annat!
PÄ onsdag Äker jag till Danmark. Bort. Och hem.
Postat i Dagbok - kommentarer »
12/9 2008
Jag har varit glad, som jag inte har varit pĂ„ lĂ„ng tid, den hĂ€r veckan. Jag Ă„kte och vĂ€xlade till mig danska pengar efter jobbet. Och sĂ„ bytte jag lampa i ena strĂ„lkastaren pĂ„ bilen. Handlade lite. Klippte hĂ„ret med, helt oplanerat. SĂ„ skulle jag ta ett kort pĂ„ snygga mig… och tappade nya kameran, KRASCH, i golvet. SĂ„ kan det gĂ„. För en balans i tillvaron kanske? Inte vara för glad och nöjd. Nej.
Jag Ă„kte till affĂ€ren och köpte en ny likadan. SĂ„, nu vet hela vĂ€rlden hur klumpig, slösaktig och pank jag Ă€r nu. - 4986.58 pĂ„ kontot. Jag fĂ„r tömma sparkontot pĂ„ allt jag har nu och leva lite pĂ„ kredit igen dĂ„… Tja, det Ă€r bara pengar. Jag kan vĂ€l vara glad Ă€ndĂ„?
Imorgon Ă„ker jag pĂ„ Ă€ventyr till Ărebro med min danmarksvĂ€n och hĂ€lsar pĂ„ en annan likadan. Det blir fint.
GlÀdjen över resan till Danmark glider över i oro mer och mer. Jag Àr orolig för att inte duga. SÄ Àr det ju ocksÄ ibland. Jag kÀnner allvaret, har lite ont i magen och tryck över bröstet. Men hÄret, ja det Àr snyggt! Och jag har en ny kamera med en tappa-i-golvet-försÀkring nu. Och ett extra batteri. Himla bra!
Postat i Dagbok - kommentarer »
10/9 2008
Jag funderar över hur det kan vara att möta andra mÀnniskor. Goda möten - tack och lov för dem! Och dagarna Àr fyllda av dem, Ànnu mer tack gode Gud, för det. Vad jag Àlskar dem!
Trista möten Ă€r…. trista. Vad kan jag göra med folk som faktiskt Ă€r rĂ€tt sĂ„ ovĂ€nliga om och om igen? Som Ă€r bitska i sina kommentarer. Som inte verkar gilla mig och kanske undviker mig. Ja, sĂ„ tar jag det, fast jag kanske inte skulle. Jag vill helst sĂ€ga till dem: Tro inte att jag inte mĂ€rker det!
Jag mÀrker det! Jag undrar mest, hur har den mÀnniskan det egentligen? Vad Àr det som stör? Avundsjuka? Maktspel? OsÀkerhet? RÀdsla? Jag har ingen aning. Jag vet bara att vi mÀnniskor Àr komplicerade. Allt Àr inte lÀtt. Men livet blir baske mig sÄ mycket bÀttre om vi fÄr ur oss sÄnt dÀr smÄttigt. GÄr i terapi eller nÄt. Bearbetar det som ÀndÄ finns dÀr under ytan. Jobbar med oss sjÀlva och slutar upp med att lÄta andra ta skit i onödan.
Postat i Dagbok - 5 kommentarer »
8/9 2008
Vad med idag?
Trött! Ont i kroppen. Saknar ett hjÀrta att lyssna pÄ dunket frÄn. Och nÄgons andning. Och vÀrmen. Inga mejl frÄn han, den dÀr. Inte pÄ lÄng tid. Jag fÄr skicka kÀrlekssöta pling-plong-mejl till mig sjÀlv. Patetiskt! SÄn Àr jag! Patetisk.
Postat i Dagbok - 2 kommentarer »
7/9 2008
Nu Àr det tio dagar kvar tills jag Äker till Danmark. Jag har börjat packa idag. Alla papper Àr nÀstan i ordning. Inte ta med för mycket saker. Vad Àr viktigast för att sova bra? KlÀder? Datorn? Suck, den Àr tung och trasig i locket. MÄste jag verkligen ha den med? Klarar jag mig inte utan den? Antagligen inte. Biljetter och kartor. Kommer jag hitta rÀtt? Annars fÄr jag vÀl vara ute hela natten och irra. Eller sova ute. Jag fÄr vara beredd pÄ allt. SpÀnning blandas med oro i magen och i hela kroppen.
Med viss ambivalens har jag börjat lĂ€sa universitetets Danska II. Kommer jag orka med en danskakurs till, det ‘r fr[gan. Och hur blev det s[ h’r n’r jag ska skriva_ Vad har jag gjort f;r konstigt med min dator_
Postat i Dagbok - 2 kommentarer »
3/9 2008
Den hÀr dikten skrev jag i vÄras. Sen tappade jag bort den. Nu har jag Äterfunnit den och gjort om den lite. Den Àr kanske inte riktigt klar, jag Àndrar i den fortfarande, men den duger som den Àr, för mig. Som jag sjÀlv Àndrar pÄ mig och duger som jag Àr, för mig.
I WISH… (-YOU WISH!)
Jag önskar att intervjun var över.
Jag önskar att jag inte hade behövt gÄ den vÀgen.
Och jag önskar du hade varit hÀr och talat lugnande till mig.
Jag önskar att mitt liv hade varit annorlunda.
Jag önskar jag var bÄde mer av mig och pÄ samma gÄng ocksÄ mindre.
Och jag önskar du hade blivit djupt och oÄterkalleligt kÀr i mig, sÄ som jag blev kÀr i dig.
Jag önskar jag hade fÄtt göra allt för dig.
Jag önskar jag hade blivit Àlskad av dig.
Och jag önskar jag hade fÄtt Àlska med dig igen och igen och igen.
Jag önskar du hade velat ta emot den kÀrlek jag har till dig.
Jag önskar jag hade fÄtt sköta om din trÀdgÄrd.
Och jag önskar jag hade fÄtt gÄ dÀr naken, utan att dölja den jag Àr.
Jag önskar jag var de tusentals instrumenten som du lyssnar och spelar pÄ.
Det hade rÀckt om jag var ett enda och helt instrument.
Jag Àr trasig och musiken i mig har tystnat.
Postat i Dagbok - kommentarer »