Söndagsjag.
Idag var jag och handlade en pion pĂ„ en trĂ€dgĂ„rdsaffĂ€r, vad sĂ„na nu heter, det har jag glömt. Det var sĂ„ lĂ€nge sedan sist jag var dĂ€r. Jag trodde först att alla skulle titta och peka pĂ„ mig och sĂ€ga: “Vad gör hon hĂ€r? Hon har ju ingen trĂ€dgĂ„rd kvar! HĂ€r fĂ„r inte sĂ„na vara!” Sen lugnade jag mig och insĂ„g att det inte syns utanpĂ„, jag behöver inte sĂ€ga att jag har en rabatt utanför huset som ska bli fin sĂ„ smĂ„ningom. Jag köpte en vanlig vit, doftande pion. Den kommer inte blomma i Ă„r. Kanske nĂ€sta Ă„r dĂ„.
I rabatten har min kinesiska ros knoppar, som skiftar i gult, i smala strimmor, svagt anandes. Bra att den blommar tidigt, innan skolan slutar.
Som en mors dags-present fick jag ett uppgraderat wordpress. Det var fint! SÄ fick jag ett leende idag i alla fall. Och en vÀn ringde och vi pratade hyggligt bra.
Sen blev jag ledsen, lagom till kvÀllen. Jag pÄminns om sÄ mycket som jag inte lÀngre har. Jag saknar det sÄ oÀndligt. Jag tror aldrig jag kommer bli riktigt glad igen. Jag gömmer mig. Jag visar mig inte. Inte hela mitt riktiga jag. En del av mig bygger en mur, ett skydd, som bÄde hÄller ute och stÀnger in.
För nÄgra veckor sedan satt jag som en olycklig fÄgel i ett trÀd. SÄ sÄgades grenen jag satt pÄ av. Flög jag ivÀg dÄ? Nej, jag föll överrumplad, överraskad och pladask ner. Jag kan inte flyga lÀngre. Jag har blivit tung och klumpig. Jag vill inte mycket. Och det jag hade dÄ, finns inte nu. SÄ hÀr trist Àr jag ikvÀll.
Postat i Dagbok - 2 kommentarer »




I kyrkan hade Owe en varm, tÄrdrypande, stark och nÀrgÄngen begravningsakt. Jag tror att de flesta av de 150 samlade fick tÄrar i ögonen. Nu vid minnesstunden höll han ett lÄngt personligt tal med en detaljrikedom frÄn resor och möten med min faster, och han mÄlade upp bilder och beskrev hÀndelser som en stor konstnÀr. Och igen fick han alla församlade att bÄde grÄta och skratta, kÀnna glÀdje i saknaden och förhoppning i sorgen.
“En olycka kommer sĂ€llan ensam”, Ă€r det sĂ„ det heter? Nu Ă€r jag uppe i tre-fyra dĂ„liga besked, pĂ„ drygt tvĂ„ veckor. En del gĂ„r att ta hand om och ordna till det bĂ€ttre, bara man har pengar, en del gĂ„r inte alls att stĂ€lla tillrĂ€tta. Livet drabbar liksom bara, med separationer och svĂ„ra sjukdomar, smĂ€rta och besvikelser. Nej, det Ă€r inte jag som Ă€r sjuk, utan en nĂ€rstĂ„ende.



