danajergefelt.com

tal/specialpedagog BlÄtt band-samlare gillar att skriva

Eftermiddag i timmerkojan.

30/6 2007

Trasig i fingrarna efter skĂ€rsĂ„r och stickor. Ont i magen. Fryser. Tröstar mig med gin, chips, och lĂ„ngfilmen Shadowlands med Anthony Hopkins och Debra Winger. GrĂ„ter av filmen. Vill ocksĂ„ möta kĂ€rleken. I alla fall dĂ„ och dĂ„. Ett omformulerat citat frĂ„n filmen Ă€r “SmĂ€rtan nu Ă€r en del av lyckan dĂ„.” Det har jag hört förut. DĂ„ blir vĂ€l ocksĂ„ hjĂ€rta+smĂ€rta=livet.
Solen skiner. Det kom bara nÄgra droppar regn, bra att mina mÄlade brÀdor kan torka ute. LÀngtar efter mejl. Det fÄr jag se i stjÀrnorna efter. FÄr inga helt enkelt. SÄ hÀr har jag det just nu.

Postat i Dagbok - kommentarer »

Parallellprocesser?

30/6 2007

Jag har börjat impregnera plankorna nu. Bra att containern stÄr kvar, jag kan luta plankorna mot den.
Det Àr som ett berg att börja mÄla. Först mÄste allt annat vara klart och inte störa. Jag behöver fokusera. Ha en tydlig förgrund som det heter i gestaltsprÄk. Annars fÄr jag ta tag i det andra som Àr förgrund först. Berget.
Bara jag kommer över början brukar mitten gÄ bra. Jag jobbar, vilar, jobbar, vilar. Sen Àr slutet svÄrast. Att göra fÀrdigt. Avsluta. NÄgot blir ofta kvar att göra. Orken har tagit slut.
Jag antar jag Àr likadan i relationer med. Först har jag svÄrt att verkligen lÀra kÀnna nÄgon. SlÀppa nÄgon inpÄ livet liksom. Och kommer jag dit, sÄ handlar det om att mötas, dra sig tillbaka, mötas, dra sig tillbaka. Kommer det till att avsluta relationen, sÄ Àr det svÄrast för mig. SÀrskilt om nÄgot osagt ligger kvar och skvalpar och drar energi.

Postat i Dagbok - kommentarer »

Lite smÄtt och stort:

29/6 2007

Jag drömde jag var pÄ dejt med Ingvar Storm i natt. Jag tycker han har bÄde en trevlig röst och humor, sÄ varför inte? I drömmen hade jag inte sÄ mycket att prata om med honom. Han satte sig bredvid mig och det var mysigt att kÀnna vÀrmen och vara nÀra hud mot hud och pussas lite försiktigt och bara vara dÀr i stunden.
SmÄsaker:
En sticka i vÀnstra lÄngfingret, ett skÀrsÄr i höger tumme frÄn ett konservburkslock. Det gör riktigt ont nu. Aj!
Större saker:
Containern Àr fylld och blir hÀmtad snart, taklÀggarna har varit hÀr och tÀtat skorstenen, sonen och syrran Äker hem idag. Vi ska pÄ utflykt och vara turister lite med. ArbetslÀgret hos mig har tagit slut för dem.
Jag har inte bestÀmt nÄgot om resten av sommarlovet mer Àn att mÄla brÀdor. Almanackan och mejlen Àr helt tom. SÄnt Àr mitt liv just nu.

Postat i Dagbok - kommentarer »

Meningsfull fritid.

28/6 2007

Idag sov jag lÀnge, till nio. Det var skönt. Sedan tar det en stund för mig att vakna. Jag vill inte prata pÄ morgonen, nÀr jag har Àtit frukost börjar lyssnandet och talet komma igÄng pÄ mig.
KÀllaren har jag möblerat om efter en snilleblixt som kom i morse och nu Àr det förberett för att kunna stÄ dÀr och mÄla eller ha brÀdor pÄ tork. Syrran har sopat golven och nu ligger en tvÀtt i maskinen. Undrar hur mycket den lÀcker, vattnet kommer rinna ner direkt i marken nu. Inte bra, jag vet. MÄste cementera den biten först av alla.
Att jobba pÄ mitt hus hÀr i Norrland Àr meningsfull fritid för mig. Tro inte annat! Bara jag slipper avloppsstopp, lÀckande rör, röta, extra problem av olika slag sÄ skulle det vara enklare. Och allt Àr som det Àr. Jag har ett hus som fyller 75 Är i sommar. Det Àr en aktningsvÀrd Älder och klart att det hÀnder saker som behöver fixas dÄ, eller hur! HÀr Àr en bild frÄn kÀllaren, dÀr tvÀttmaskinen stÄr och dÀr det finns en bakugn. En dag kanske jag kommer till att baka hÀr? Eller inte.

KĂ€llargolv.

Postat i Dagbok - kommentarer »

En lista!

27/6 2007

Det Àr dags att jag skaffar mig överblick av lÀget och det gör jag bÀst med en lista (jag Àlskar att skriva mina listor)
Saker att göra:
‱ kasta sopsĂ€ckarna i containern
‱ bygga virkeshyllor i garaget
‱ slĂ€nga gammalt virke och smĂ„skrĂ€p i garaget och fĂ„ bĂ€ttre ordning pĂ„ grusgolvet
‱ slĂ€nga den gamla Ă€ckliga linoleummattan lĂ€ngst in i garaget
‱ ta ut grenarna frĂ„n garaget och lĂ€gg pĂ„ framsidan i en hög
‱ sopa i kĂ€llaren och fĂ„ bort golv-, sten-, sand-, och cementresterna
‱ samla ihop elektroniksopor till ett stĂ€lle i kĂ€llaren (gamla tvn, skrivaren, radion, elplattan mm)
‱ sopa brĂ€dorna i byggnadsstĂ€llningen rena frĂ„n sĂ„gspĂ„n
‱ kratta sĂ„gspĂ„n frĂ„n marken nedanför
‱ doppa Ă€ndtrĂ€t pĂ„ de nya plankorna i impregnering
‱ grunda bottenplankorna

Saker att inte göra:
‱ lĂ€ngta
‱ sakna
‱ mejla

Postat i Dagbok - kommentarer »

NÄgot om dagen som gÄtt:

26/6 2007

Idag har det regnat mest. Först nu vid fem-tiden pÄ eftermiddagen klarnar det upp lite. Trots regnet har rivningsgÀnget gjort klart sin uppgift, att ta bort fasaden och all sÄgspÄn bakom den. Vi Àr helt slut. Men inte mer Àn att vi orkade Äka pÄ inköpsrunda och nÄgra handlade klÀder och skor.
Huset har mycket röta i bÀrande delar mot kÀllargrunden. En fönsterkarm mÄste tas bort och fÄ en ny överdel.
Det Àr pÄ sÀtt och vis skönt att husets ena sida stÄr sÄ naken och tom. Nu vet jag var myrorna haft sitt roliga. Jag vet att det finns mer röta runt hörnen pÄ huset.
Det har varit översvÀmning i avloppet i kÀllaren igen idag. Rörmokaren kom tillbaka hit. Resten av rören mÄste bytas snart.
Varje gÄng jag vaknar pÄ nÀtterna, och det Àr ofta, sÄ har jag fantasier om allt svÄrt och det mesta kÀnns oöverkomligt. Sen ser jag hantverkaren som ska bygga upp vÀggen igen. DÄ blir jag lite lugnare, trots att mycket mÄlningsarbete ÄterstÄr för mig innan jag kan andas ut och koppla av hÀr igen.
Regnet hÄller upp. Jag har lekt familj och lagat maten. Jag har bÄde varit glad och ledsen.
I morgon bitti Äker tre av mina hjÀlpare. TvÄ stannar kvar ett par dagar till.
Drömmen och verkligheten Àr sÄ helt olika.

Riva fasaden.

Postat i Dagbok - kommentarer »

Idag.

25/6 2007

AĂŻcharosen idag.

Aicharosen. Huset. Idag. Trött.

Huset ikvÀll.

Postat i Dagbok - kommentarer »

Strax Àr det dags!

25/6 2007

Idag Ă€r stora rivningsdagen. Än sĂ„ lĂ€nge sover huset. Klockan Ă€r över Ă„tta nu. Vakna! vill jag ropa. Jag Ă€r tyst. Jag tĂ€nker att de vet vĂ€l sjĂ€lva vilket ansvar de har hĂ€r. VĂ„ga inte resa hem förrĂ€n vĂ€ggen Ă€r riven! Och de reser nĂ€r de vill. PĂ„ onsdag morgon. Suck! Hur ska det hĂ€r gĂ„?
Jag har sovit dÄligt och lÄg mest och pratade i min fantasi med en och annan. SÄ har jag ringt och bestÀllt en container som kommer i morgon förmiddag. Och sÄ har jag reklamerat taket som lÀcker vid skorstenen. TaklÀggaren lÀt uppriktigt ledsen. Han kommer förbi och tittar sen.

Postat i Dagbok - kommentarer »

Det Àr en Aïcha utsprungen.

24/6 2007

Det Àr en stilla söndagsmorgon med blÄ himmel, sol och vÀrme.
Rosen Aïcha har slagit ut sin första blomma nyss. Den Àr bedÄrande varmgult vacker och doftar honung.
VÀrlden utanför försvinner nÀr jag ser pÄ den och kÀnner doften. Det Àr bara jag och rosen nu.

Aichas första ros i Är.

Postat i Dagbok - kommentarer »

Vem kan jag lita pÄ?

23/6 2007

Det kÀnns gungigt just ikvÀll. Tiden som jag kommer fÄ hjÀlp med rivningen, kÀnns alltför kort innan den ens börjat. SÄ mycket ska hinnas med. Dessutom har jag en önskan att fÄ umgÄs med min gamla familj. Jag saknar den sÄ vÀldigt mycket.
Och sÄ fick jag veta idag att alla antagligen inte kan stanna till onsdag eftermiddag som jag trodde. Alla har inte samma plan som jag har. Det Àr en krock mellan vÄra behov och önskemÄl. Och jag kan inte tvinga nÄgon att vara hÀr. Men hade jag vetat det hÀr tidigare, sÄ hade jag nog letat upp nÄgon mer som kunde hjÀlpt till. Det Àr ett stort projekt att byta en yttervÀgg pÄ huset. Och tÀnk om det börjar regna mitt i. DÄ blir det inte kul. Jag vill ju att vi ska ha det kul ocksÄ, mitt i allt jobb.
Jag har stÀdat i huset. Planerat maten. Ska handla i morgon. Ordnat med fria ytor i trÀdgÄrden. Satt upp bord och fixat stolar ute och inne. Planerat sovplatser. Planerat resorna för de som ska hit och hem.
ByggnadsstÀllningen blir klar i morgon av min kontrakterade hantverkare. Ska jag mÄla plankorna före uppsÀttning eller inte? Det Àr frÄgan. Imorgon ska jag ordna mÄlningsplats i garaget. Massor av saker ska flyttas dÄ. PÄ mÄndag bestÀller jag en container. Och jag ska reklamera plÄttaket. Det lÀcker in frÄn plÄten vid skorstenen. Det Àr inte tÀtat dÀr har jag fÄtt bekrÀftat. OförskÀmt klantigt av plÄtfirman! Tapeten i sovrummet Àr förstörd av fuktskada just dÀr det har runnit. Jag avskyr att pÄtala fel och behöva sÀga till om att fÄ det fixat. Vem gillar sÄnt förresten? Och jag mÄste göra det. Ingen annan gör det Ät mig.
Jag vill kunna lita pÄ andra. Just nu gör jag inte det riktigt. Ibland litar jag inte pÄ mig sjÀlv heller, Àrligt talat. Och ansvaret för huset Àr mitt, oavsett vad.

Postat i Dagbok - kommentarer »

HÀr Àr bilderna till arbete och vila:

23/6 2007

Glömde…

arbete

vila

Postat i Dagbok - kommentarer »

Arbete och vila!

23/6 2007

Första dagen i bikini, bÀst att passa pÄ medan det Àr varmt. Jag sliter för tvÄ och svetten droppar och jag har det ganska bra. Jag tycker om att ha ett mÄl i sikte, att jobba för. DÄ klarar jag att jobba pÄ och sÄ vila lite emellan. Morgonen var lite svÄr i dag bara. Jag har svÄrt med att vakna halv sju utan nÄgon vilja att gÄ upp. DÄ blir det för mÄnga timmar att vara vaken i. Tur att jag kan somna om mÄnga gÄnger dÄ.
Jag Àlskar att gÄ pÄ marken hÀr. Att ha nÀra ut. Men rödmyrorna, var bor de nÄgonstans? Kanske mÄste jag gÄ pÄ myrstacksjakt. Det kryllar av dem hÀr i grÀsmattan. Och jag har sett enstaka myror som kryper in i huset med, i yttervÀggen. Undrar om vi hittar deras myrbo dÀr? Kanske mÄste jag ringa Anticimex igen nÀr vÀggen Àr riven, sÄ att de kan spruta lÄngtidsverkande gift dÀr.
Nu ska jag ut och dra upp hundkex, sÄ att jag kan klippa mer grÀsmatta.

Postat i Dagbok - kommentarer »

Verklighet och dröm.

22/6 2007

Dagen förflyter mellan livet i min verklighet, med det som Àr, och olika drömtillstÄnd. Jag vÀxlar rÀtt bra mellan dem nu och ser skillnaden oftast.
Jag arbetar vÀldigt hÄrt med att rota fram min trÀdgÄrd och tar fram trÀdgÄrdsmöblerna. Jag har handlat mat och köpt mörkblÄ plaststolar. Har klippt en del av grÀsmattorna. Nu börjar orken ta slut. Min nÀsta grÀsklippare ska vara sjÀlvgÄende. Helt klart sÄ. Inne har jag dammsugit datorns tangentbord ordentligt och lÀnge och det kommer fortfarande upp katthÄr och damm mellan knapparna. Inte bra att ha datorn i sÀngen tror jag visst. Jag vilar emellanÄt framför tvn och ser inspelade program pÄ videon. Jag rensar i hyllorna med och tar bort en gammal radio, en oanvÀndbar skrivare och annat skrot. Jag trycker ned nÀsan i myskmadran och njuter.
VaddĂ„ midsommarafton… bryr mig inget sĂ€rskilt om det. Ska Ă€ta sill ute i solen. Utan snaps. Behöver inte plocka blommor heller och lĂ€gga under kudden, jag drömmer Ă€ndĂ„ och det Ă€r jag glad för. I drömmen kan allt hĂ€nda. Och jag hĂ„ller pĂ„ att acceptera att verkligheten Ă€r som den Ă€r.

Postat i Dagbok - 2 kommentarer »

Framme i min törnrosatrÀdgÄrd!

21/6 2007

Huset med byggnadsstÀllning

Jaha.. sĂ„ Ă€r jag hemma i min övervuxna törnrosatrĂ€dgĂ„rd i Ångermanland. HĂ€r blommar bĂ„de Finlands vita ros och nyponrosorna i överdĂ„diga blomningar. JĂ€ttefint.
Hundkexet blommar med. I grÀsmattan. Det fÄr jag ta hand om i morgon, rensa bort och klippa grÀs.
Jag Àr jÀttenöjd med att se byggnadsstÀllningen pÄ vÀg upp och avloppet i kÀllaren Àr bytt nÀstan fram till rensluckan i det sista utrymmet. Nu ligger högar av cement och sand kvar. Jag behöver verkligen fixa en container. Sen. PÄ mÄndag kanske dÄ.
Och jag ska börja rensa i garaget sÄ att jag kan stÄ dÀr och mÄla om det regnar och dÀr ska det mÄlade virket ligga skyddat frÄn solen, tills det spikas upp pÄ vÀggen. Mycket att göra Àr det.
Visst kÀnner jag mig lite ensam med just nu. Det Àr nÄgot visst med att dela goda upplevelser. Jag vÀntar vÀl pÄ prinsen dÄ. Kommer han sen och vÀcker mig med en kyss dÄ? Eller mÄste jag sova i hundra Är först? Antagligen.
SĂ€llskap fĂ„r jag pĂ„ söndag kvĂ€ll. DĂ„ kommer hela min gamla familj hit. Hela! Och Astrids pojkvĂ€n och min syster. Fullt hus! Å vad vi ska jobba dĂ„!

Finlands vita ros i överdÄdig blomning.

Postat i Dagbok - 2 kommentarer »

Flytta till landet! Idag!

21/6 2007

SÄ Àr det morgon, den första sommarlovsdagen!
I hallen stÄr min packning.
Det Àr sommarsolstÄndet idag. Konstigt att jag ska vara borta resten av sommaren.
Det Ă€r vĂ€ldigt sent att sluta terminen sĂ„ hĂ€r. Det var bĂ€ttre förr helt klart! Det var inte sĂ„ hĂ€r det skulle vara med lĂ€rarnas förlĂ€ngda arbetstid pĂ„ sommaren, att den skulle anvĂ€ndas till flyttningar. Nej, det skulle vara till kompetensutveckling. Det hĂ€nder aldrig. Vi blev helt klart lurade och sommarlovet blev tvĂ„ veckor kortare. Det mĂ€rks. Jag hör hur bitter jag lĂ„ter…Och det hjĂ€lper inte ett skit att vara det.
Micke har pratat med kisse om att han ska bli utekatt igen. Jag vet inte om han har fattat Ă€n. Tror inte det. Kisse blir uppiggad av att saker stĂ„r pĂ„ andra stĂ€llen och att det blir förĂ€ndringar. Kanske kan jag lĂ€ra mig nĂ„got av honom…
Hoppas, hoppas att allt kommer gÄ bra med rivningen av vÀggen och bygget av den nya.
Hoppas, hoppas att jag kommer ha det bra i min lilla tillvaro i norr.
Hoppas, hoppas att jag fÄr vinna en miljonvinst i sommar pÄ Lotto.
“Oviss Ă€r tingens vĂ€rld.” Det Ă€r ett nytt uttryck jag lĂ€rt mig av en bekant. SĂ„ fĂ„r det vara med bĂ„de ett och annat.

Postat i Dagbok - kommentarer »

« Tidigare inlägg