30/1 2005
Vi var och tittade pÄ tavlor idag. Fatbursgruppen, dÀr Ingemar frÄn mitt jobb Àr med i, har utstÀllning hela veckan.
Det Àr sÄ mÀrkligt att bakom vÄra jobb-jag, sÄ finns det ibland helt andra kvaliteter gömda, som vi inte alltid delar med oss av. NÀr vi , som Ingemar, visar upp andra sidor av oss sjÀlva, sÄ blir vi mer. Mycket mer! Helt fantastisk Àr den hÀr tavlan som har sÄ smÄ fina detaljer, bÀst tycker jag om skuggan. Tavlan heter Katarina, som jag antar Àr stadsdelen Katarina i Stockholm. Ingemar har gett mig lov att visa tavlan hÀr. Tack! Foto: Diana Göransson

Postat i Dagbok - 2 kommentarer »
30/1 2005
Det hÀr blir en vit söndag, bÄde i mitt inre och i naturen ute. Kanske inte en stilla söndag bara. Vi ska till stan och se pÄ en konstutstÀllning. Det Àr en pÄ jobbet som mÄlar tavlor och tvÄ andra, som har utstÀllning ihop. Sedan Äker vi till Micke som ska bjuda pÄ fika. Det ser jag fram emot. Jag tror vi fÄr semlor, Ärets första i sÄ fall för oss.
Det Ă€r nog inte svĂ„rt att hitta pĂ„ annat att göra heller, sitta framför datorn och skriva klart en stor lista, sjunga, öva in en stĂ€mma till S:t EskilsmĂ€ssan, se pĂ„ min inspelade video om Joni Mitchell, det som gick pĂ„ sista MusikbyrĂ„n pĂ„ tv. Helt enkelt underbart att se och lyssna pĂ„ henne en hel timme! “You said: ‘Love is touching souls.’ Surely you touched mine, ’cause part of you pours out of me in these lines from time to time. Oh, youÂŽre in my blood, like holy wine. You taste so bitter and so sweet, oh, I could drink a case of you darling, and I would still be on my feet, I would still be on my feet.” Ja, hennes ord finns i mig, bara att plocka fram… FrĂ„n albumet Blue av Joni Mitchell.
Postat i Dagbok - kommentarer »
28/1 2005
Lycka för katten Prosit Àr att Astrid Àr hemma ikvÀll och Àter middag med oss. Kisse spinner oavbrutet och sitter i hennes knÀ mest. Han blir klappad och smekt och han njuter helt och fullt av det. SÀrskilt pÄ ögonen ser vi hur bra han har det, de Àr halvt öppna, ibland blundande. Krrrr!
Postat i Dagbok - kommentarer »
26/1 2005
Jag fick tanken idag att den hĂ€r onsdagen har sin egen fĂ€rg. Precis som alla andra av veckans dagar. Det kĂ€ndes vackert att tĂ€nka sĂ„. Jag kom bara inte pĂ„ vilken fĂ€rg det var. MĂ„ndagen Ă€r lite dov och mörk kan jag tycka. Det Ă€r en dag att börja veckan lite försiktigt pĂ„. Inte bara kasta sig ut. Som tur Ă€r har jag en lugn början. Tisdagen Ă€r mera dynamisk. Nu har jag liksom vaknat till. Vet att nu Ă€r det bara att jobba pĂ„. Och efter sista mötet pĂ„ eftermiddagen Ă€r det bra att inte vara för trött. PĂ„ kvĂ€llen ska jag sjunga i kören. Ăr jag pigg Ă€r tisdagen rĂ€tt sĂ„ ljus. Onsdagen Ă€r som en transportstrĂ€cka. Jag jobbar oftast till sent pĂ„ eftermiddagen. Jag gör olika saker och trĂ€ffar mĂ„nga dĂ„. Jag Ă€r oftast nöjd att komma hem pĂ„ onsdagar och sĂ€rskilt kvĂ€llarna kan kĂ€nnas lilaaktiga dĂ„. Torsdagar Ă€r den vanligaste dagen. Jag blir alltid överraskad av att det Ă€r torsdag igen. Och igen. Och igen. HĂ€r mĂ€rker jag att den största delen av veckan faktiskt har gĂ„tt. Det Ă€r en rolig dag oftast. Jag kommer hem tidigt eller rĂ€tt sĂ„ tidigt dĂ„. Pannkaksdag. Torsdagen mĂ„ste vara gul som solen med solbrĂ€nda pannkakor. SĂ„ kommer fredagen. Det Ă€r den dagen jag oftast Ă€r naturligt glad pĂ„. Ljust grön. Det Ă€r inte svĂ„rt att vara nöjd. Att kunna summera en arbetsvecka för sig sjĂ€lv och vara nöjd med att ha klarat Ă€nnu en vecka i arbetslivet. Helst utan konflikter. Helst med ett skratt ihop med nĂ„gon. Helst sluta tidigt med, men vad sjutton, man kan inte fĂ„ allt… FredagskvĂ€llen Ă€r trött. Lördagen kommer med kĂ€nslan att vara ledig lĂ€nge. Kanske göra det ena. Kanske hellre det andra. Kravlöst. Söndagar Ă€r olika. Ibland Ă„ngest, ibland stillhet. Oftast lugn. Vit liksom. Eller svart dĂ„.
Postat i Dagbok - kommentarer »
24/1 2005
Efter min lugna söndag har jag svÄrt att sova. Jag har ont i halsen som jag haft hela helgen. Mjölk med honung Àr gott att dricka nu. Jag har redan varit vaken en gÄng vid midnatt och sÄ nu vid tre-tiden. Det Àr en mÀrklig kÀnsla att vara vaken nÀr mest hela vÀrlden sover. Jag kÀnner mig fri pÄ nÄgot sÀtt. Fri att bestÀmma om jag vill prova att sova eller vara vaken och skriva lite.
Jag brukar inte ha svÄrt för att sova. Men nÄgot har hÀnt sedan jullovet. Första skolveckan sov jag knappt alls. Den andra veckan blev bÀttre. Nu börjar den tredje veckan. Det Àr skönt att komma in i en vardagsrutin igen dÀr. Nu vill jag gÄ och lÀgga mig igen. Jag fÄr lyssna lite till PÄ minuten som jag har inspelat. DÄ brukar jag ju somna.
Postat i Dagbok - kommentarer »
23/1 2005
Jag sitter hellre vid datorn och skriver Àn att jag gÄr ut. Leif har börjat mÀrka att jag inte gÄr ut pÄ helgerna. En tendens, sÀger han. Nej, ett mönster, sÀger jag. Jag Àr sÄ nöjd att vara inne och se solen lysa in. Det finns annat att göra inne Àn att gÄ ut. Skriva, lÀsa, bada, vila, njuta av att vara ledig och inte kÀnna krav pÄ mig att göra det ena eller andra. Bara följa lusten. SÄ ok, sÀger lusten att jag ska gÄ ut sÄ gör jag det sÄklart. Leif fÄr gÄ ut sjÀlv i dag med. Och jag tror han Àr nöjd med det med. Jag gÄr ÀndÄ inte lika fort som han vill gÄ. Jag har min stilla söndag nu.
Postat i Dagbok - kommentarer »
21/1 2005
PÄ vÀg hem frÄn jobbet, denna fredagseftermiddag, tÀnkte jag pÄ vad jag ville göra idag.
Bada. Se pĂ„ tv, That ÂŽ70ÂŽs, och den nya serien som Ă€r före vad den nu heter? Dricka te. Ăta lite god choklad och vad mer? Hm!
Sedan tÀnkte jag pÄ att det Àr ungefÀr som om jag Àr beroende av att titta pÄ en rolig amerikansk serie varje dag. En bra arbetsvecka har en bra serie pÄ gÄng varje dag. Förut sÄg jag Nannie varje dag. Och Mash. Jag inser att jag Àr serieberoende helt klart. Det Àr viktigt att det Àr en komedi med. Jag vill le lite och glömma mig bort. Ja, just glömma, inte drömma, dÄ vill man vÀl vara med sjÀlv. Jag kunde lika gÀrna ha tagit ett glas whiskey varje dag eller en drink. Men nej, jag dricker sÀllan.
Choklad dĂ„? Jo, den Ă€r ocksĂ„ beroendeframkallande sĂ€gs det. Men ge mig trist, ljus choklad och jag kan avstĂ„! God choklad ska det vara. Helst mörk med marsipan i. Anthon Berg… Mmmmm!
Och mitt badkar har ju verkligen fĂ„tt mig till att njuta mer, att bada efter en lĂ„ng arbetsdag Ă€r ju bara sĂ„ skönt. Det kan jag tĂ€nka pĂ„ nĂ€r jag Ă€r pĂ„ jobbet. “Jobba klart nu Dana, sĂ„ fĂ„r du bada sedan…. ” BĂ„de en belöning och ett beroende dĂ€r alltsĂ„.
SÄ Àr det dÄ fel att vara beroende? Nej, mÄste jag svara - bara jag vet om det sÄ gör det vÀl inget. Och jag fÄr vÀl hÄlla koll pÄ mig sÄ att jag inte blir för allvarligt beroende. En tv-fri vecka? NÀ! Utan choklad? Tja, kan vÀl gÄ. Duscha istÀllet för att bada? Jo visst. Jag har inte badat sedan jag opererade mig i december. Nu ska jag bada! Nu, nu, nu! Sedan blir det tv-soffan med praliner i munnen!
Postat i Dagbok - kommentarer »
18/1 2005
Jag Àr ensam hemma. Ja, ja, jag Àr vÀl inte helt ensam hemma. Katten gÄr omkring och jamar missnöjt. Han har fÄtt mat, men ingen har pysslat om honom. Jag kÀnner igen beteendet, jag blir vÀl ocksÄ lite gnÀllig om jag inte fÄr nÄgon uppmÀrksamhet ibland. Men nu Àr jag inte gnÀllig. Jag njuter av tystnaden. Tystnad i rummet, men inte i huvudet. DÀr snurrar det av bÄde det ena och andra.
Jag kom hem sent frÄn jobbet. Vi hade en förelÀsare dÀr som talade om förÀndringsprocesser. Det var intressant. VÄr skola ska ju lÀggas ner i de lÀgre Ärskurserna. Folk ska omplaceras, nÄgra stannar kvar, nÄgra flyttar med sina klasser till andra skolor. Jag ska till grannskolan men jag vet inte riktigt hur min tjÀnst kommer att se ut. PÄ sÀtt och vis bryr jag mig inte. Jag tÀnker att det ordnar sig. Eller förtrÀnger jag nÄgon oro, mÄnne?
Ska jag jobba kvar? Ska jag jobba heltid?Eller ska jag jobba deltid och lĂ€sa nĂ„gon rolig kurs pĂ„ universitetet till hösten? Eller vad? Jag fĂ„r fundera vidare pĂ„ det hĂ€r. Ăn sĂ„ lĂ€nge Ă€r det bara januari.
Postat i Dagbok - kommentarer »
16/1 2005
Idag stĂ„r vi och spelar in “Lyckans stjĂ€rna”. Jag har skrivit texten och Leif har gjort musiken till. Det passar bra att spela in nu, för det Ă€r ju söndag. En ledig dag. Jag har sjungit i kyrkan i morse bara.
Det behövs tid för att spela in. Först ska allt stÀllas in. Jag kontrollerar texten och nu skrev jag faktiskt klart den sista refrÀngen direkt före. Inspirationen kom bara helt rÀtt dÄ. Sedan ska jag sjunga pÄ prov och lyssna hur det lÄter. Jag hinner komma av mig mellan sÄngen och lyssningarna. De blir mÄnga. Sedan, i bÀsta fall, kommer en inspelning som lÄter hyfsad och dÀr jag andas pÄ rÀtt stÀlle och gör paus dÀr det lÄter bra. I dag spelade jag in gitarren direkt efter sÄngen, jag var rÀtt sÄ trött dÄ.
Leif fixar till inspelningen, lÀgger pÄ strÄkar, eko eller vad han tycker. DÀrefter vill jag lyssna intensivt pÄ lÄten. Jag ska hitta pÄ en stÀmma till.
Vi behöver lÀra oss ett sÀtt att fÄ bort de skarpa s-ljuden i sÄnginsatsen. Vi har inte upptÀckt allt som finns i studion, kanske finns det inbyggt dÀr, annars fÄr vi investera i en de-esser, som kapar topparna.
Vad spÀnnande, provcd:n Àr klar. Nu ska jag lyssna om och om igen.

Postat i Dagbok - kommentarer »
14/1 2005
Idag var jag pÄ begravning. Min mammas bÀsta vÀn, en av de som sÄg mig vÀxa upp, dog nu i december. Hon var en av de goda mÀnniskorna som fanns runt omkring mig. Hon fanns dÀr jag bodde, hon fanns i tillvaron, umgicks med min familj och hon fanns i skolan var och varannan vecka.
Jag fick det stora ansvaret i tidig Älder att vara barnvakt Ät hennes barn nÀr de ville ut och trÀffa vÀnner pÄ helgerna. Barnen sov mest vill jag minnas.
Jag har aldrig som vuxen kÀnt mig som liten i hennes sÀllskap, utan vi pratade sÄ sjÀlvklart, som frÄn en vuxen till en annan. Hon var alltid glad och lyssnande. Hon kunde liksom pyssla om en och ge av sin tid. I dödsannonsen stod följande vackra rader som hon skrivit:
NÀr en Mamma dör
finns hon i solen
och mÄnen
och lyser för sina barn
Postat i Dagbok - 2 kommentarer »
12/1 2005
Jag mÀrker att det inte finns lika mycket tid till att tÀnka ut vad jag ska skriva hÀr. Kan det vara sÄ att det bara finns ett visst mÄtt av kreativt tÀnkande under en dag? Det Àr ju sÄ att det tar tid att jobba. Och ork. Och kreativiteten behöver jag pÄ jobbet. SÄ kommer jag hem och orkar mest bara vara och se fram emot nÀsta jobbdag. Inga lektioner planerar sig sjÀlv. Till och med en oplanerad lektion behöver planeras. Jag menar att alltid behöva ha saker i bakfickan, att vara instÀlld pÄ att ha en viss lektion och snabbt tÀnka om utan att eleverna mÀrker nÄgot av det.
Idag blev jag dessutom sĂ„ himla glad, jag mĂ€rker att det ger mig energi. En elev kom och var sĂ„ glad, hon hade lĂ€rt sig att sĂ€ga fyra och fem med ett hyfsat fint f-ljud. Det har vi hĂ„llit pĂ„ med hela hösten. Eleven hade sedan övat mer under jullovet. Det som Ă€r sĂ„ naturligt och enkelt för de flesta, tar tid och kraft att lĂ€ra sig för nĂ„gra. Men glĂ€djen, glĂ€djen att kunna! Den smittar! Och ger energi! Och genast finns en hel arsenal av roliga saker för att öka mĂ€ngden ord som har f-ljud i sig, ihop med andra ljud som eleven kan redan, sĂ„nger och ramsor och meningar. Att sĂ€ga “fat” Ă€r för svĂ„rt, men “fĂ„gel” gĂ„r bra.
Sedan Àr det tid för eftertanke och reflektion (Àr det samma sak?) och tid att kÀnna glÀdjen över att Àven smÄ steg leder framÄt. Det stÀmmer verkligen att delad glÀdje Àr dubbel glÀdje.
Mina behov av att vara skapande fĂ„r vĂ€nta, till helgen, till nĂ€sta lov eller till sommaren eller tills man blir pensionerad eller… Nej, nej, nej, sĂ„ kan jag bara inte tĂ€nka. För rĂ€tt vad det Ă€r, finns ingen tid alls. BĂ€st att passa pĂ„ NU medan jag Ă€r varm, lustfylld och igĂ„ng! Det finns bara detta nu.
Postat i Dagbok - kommentarer »
10/1 2005
Idag jobbade jag igen. Det var lÀnge sedan. Och det var en annorlunda dag. Vi ringde runt till alla eleverna och kollade att de var hemma och inte saknade. Först var jag vÀldigt berörd av att frÄga, men det gav med sig och förÀldrarna var glada att vi ringde och brydde oss. Jag Àr sÄ tacksam för att ingen frÄn vÄr skola Àr direkt drabbad. En sten föll frÄn hjÀrtat pÄ mig.
NÄgra av eleverna hade varit med dÀr och klarat sig, flera kÀnde nÄgon som varit dÀr, nÄgra kÀnde nÄgon saknad. I morgon blir det samlingar och tillfÀlle att fÄ prata i sin klass pÄ morgonen och pÄ onsdag en tyst minut i Sveriges alla skolor. En minnesbok finns utlagd med.
Postat i Dagbok - kommentarer »
9/1 2005
Till den som blev pÄkörd i natt - han vet vem han Àr!
MÄnga barn i Sverige lÀr sig denna sÄng, hÀr Àr den till dig:
NÀr jag gÄr ut och gÄr
nÀr jag gÄr ut och gÄr
ska jag se upp för bilarna
nÀr jag gÄr ut och gÄr!
text av B O Engström
VÀldigt fÄ mÀnniskor har reflex pÄ sig numera. Man bara kliver ut pÄ gatan och tror att bilisterna ser en. Det Àr fel. I mörkret syns man inte. AnvÀnd reflex! Se dig för! Krya pÄ dig nu!
Postat i Dagbok - kommentarer »
8/1 2005
Nu finns det en till lÄt pÄ min musiksida. Jag sjunger Smuk og dejlig av Anne Linnet. Hon har ocksÄ gjort Tusind stykker - Tusen bitar, som mÄnga svenskar tror att Björn Afzelius gjorde.
Ja, tÀnk att jag vÄgar! Sjunga! PÄ danska! Ha! Jag vÄgar!
För att lyssna: klicka pÄ musik upptill. Följ sedan anvisningen. Til lykke!
Snart kommer version 2 av Smuk og dejlig. Hoppas att danskan lÄter Ànnu bÀttre dÄ.
Postat i Dagbok - 1 kommentar »
8/1 2005
De sökte mig frĂ„n skolan under lovet. Vad konstigt att de inte har förstĂ„tt att jag alltid Ă€r antrĂ€ffbar pĂ„ mejlen eller pĂ„ hemsidan… Ja, vad har mitt liv blivit av? Jag sitter ju nĂ€stan jĂ€mt hĂ€r och skriver, skriver mera, mejlar, ordnar med mina bilder och sĂ„nger, lĂ€ser andras bloggar och…
Och Ă€r jag inte hĂ€r, sĂ„ sitter jag i sĂ€ngen och lĂ€ser, skriver, pratar i telefon, lyssnar pĂ„ radio, sover och…
Och Àr jag inte hemma, sÄ har jag ju jobbmobilen med mig nÀstan jÀmt. Och dÀr finns telefonsvarare. SÄ visst Àr det konstigt att de fick söka ett tag. MÀrkligt!
(Och pÄ mÄndag börjar skolan igen. DÄ Àr dagarna fyllda av annat Àn bloggande, reflekterande och sjungande. Den hÀr terminen kommer inte bli som nÄgon annan termin jag nÄgonsin varit med om i hela mitt lÀrarliv. Kanske blir mitt skrivande och reflekterande bli Àn mer viktigt för mig?)
Undrar hur det var förr? Jag har glömt. Nya vanor tar över. Att trĂ€ffa sina vĂ€nner blir ett helt företag. Jag har bestĂ€mt mig för att jag vill trĂ€ffa mina gamla vĂ€nner mer. Hoppas att vi tar oss tid att ses och att vi gĂ„r att fĂ„ tag pĂ„ bara…
Postat i Dagbok - kommentarer »