danajergefelt.com

tal/specialpedagog BlÄtt band-samlare gillar att skriva

Helt utmattad!

29/4 2007

IgÄr var jag borta hela dagen pÄ Familjekonstellationer. Det Àr ett sÀtt att arbeta med relationer och ordningar inom familjer och man kan fÄ en annan syn pÄ olika dilemman man kan ha i livet.
Jag var med som observatör och fick vara med i en konstellation. Det Ă€r vĂ€ldigt mĂ€rkliga ting som kan hĂ€nda och vad det sen blir av det, fĂ„r man sĂ€llan veta. ÄndĂ„ kĂ€nns det kraftfullt och mystiskt. Jag vet inte om det handlar om en slags manipulation, en dröm om hur det skulle kunnat vara. Det Ă€r ingen terapi. Man fĂ„r lita pĂ„ kĂ€nslorna och rörelserna som kommer och följa flödet.
Jag kom hem vid sextiden och somnade rÀtt sÄ direkt. Jag var helt utmattad efter dagen.
Nu har jag sovit i stort sett tolv timmar. Det Àr ovanligt. Senaste tiden har jag sovit rÀtt dÄligt. Somnar sent. Vaknar tidigt. Jag lever vidare med energilösheten. Jag har svÄrt att sÀtta igÄng med mina projekt, fast jag vet att det Àr bra för mig att vara i rörelse av nÄgot slag.

SĂ„ Ă€r det den femte söndagen i april. Ingen smeker min kind. Ingen hĂ€ller upp ett bad. Ingen finns hĂ€r som jag tycker om och som tycker om mig. Jag Ă€r som vanligt ensam med katten hĂ€r pĂ„ morgonen. SĂ„ Ă€r det. KĂ€rleken kom och kĂ€rleken gick. Anne Linnets “Söndag i april” böljar ut i havet igen.

Och till sist har jag kvar frÄgan till alla er som Àr duktiga pÄ att kÀnna igen musik:
Vad heter den hÀr lÄten som jag nynnar pÄ? Jag behöver veta det. SÄ lyssna hÀr och berÀtta för mig vad det Àr för lÄt jag har i huvudet. Jag vet att den Àr svensk och frÄn början av nittiotalet möjligen. Hoppas att du kan hjÀlpa mig med detta!
Vad Àr det för lÄt? Lyssna hÀr

Postat i Dagbok -

Lämna en kommentar