danajergefelt.com

tal/specialpedagog BlÄtt band-samlare gillar att skriva

Tidig morgon…

20/1 2007

Jag vaknar tidigt och börjar lĂ€sa lite ur Siri Hustvedts bok “Vad jag Ă€lskade”. Den handlar om vĂ€nskapen mellan tvĂ„ skapande familjer. NĂ€r jag köpte boken, hade jag bett kvinnan i kassan om rĂ„d, att rekommendera en lĂ€svĂ€rd bok om kĂ€rlek. Hon föreslog just den hĂ€r. Den tar tid att lĂ€sa och det Ă€r bra. Jag behöver ha sĂ„nt som tar tid, som fĂ„r tiden att gĂ„, som fĂ„r mig att tĂ€nka pĂ„ annat.
Det Àr skönt att ha min egen tid, att vara vaken utan att bekymra mig för att ha sovit för lite, utan att ha en tid att passa. Kisse vaknar med. Han leker i hallen. Jag dricker te.
Jag tÀnker pÄ min födelsedagstvilling ocksÄ. Ja, jag har en sÄn. Vi trÀffades för nÄgra dagar sedan pÄ sjukhuset, kallade till en rutinkontroll, som utgick frÄn Äldern. Vi har bott i samma kvarter förut och vÄra döttrar kÀnde varandra. LÀnge har vi vetat att vi fyller Är samma dag. Nu konstaterade vi att det skiljer sex minuter mellan oss. Och sÄ fanns det dÄ ett geografiskt avstÄnd pÄ en tjugo mil ungefÀr. Det Àr lite kul att tÀnka pÄ det hÀr. Och kul att trÀffa henne och prata lite gamla minnen.
Hm… jag tror jag lĂ€gger mig i soffan nu och ser pĂ„ lite video. Vita huset. Leos begravning. TĂ€nk att han, skĂ„despelaren, verkligen dog mitt i serien. MĂ€rkligt för de andra, att bĂ„de gĂ„ pĂ„ hans riktiga begravning och sedan pĂ„ en fiktiv sĂ„dan.

Postat i Dagbok -

Lämna en kommentar