danajergefelt.com

tal/specialpedagog BlÄtt band-samlare gillar att skriva

Midsommardagen.

24/6 2006

Först vÀderrapporten: Det Àr en solig, 20 grader varm dag, nu pÄ eftermiddagen kommer mer moln. Vinden blÄser rÀtt bra i trÀden och det Àr ett sus hela tiden.
Sedan myrrapporten: Ja, myrorna Àr tillbaka i hörnet av huset. De har massor av hÄlor att krypa in och ut ur. Fasaden bara mÄste bytas. Jag ska blanda lite bruk och tÀppa för hÄl in i grunden nu. Jag matar dem med giftsocker. Jag ser bara inte nÄgon myra Àta av dem.
Kattrapporten: Kisse har varit ute en lÄng stund och kommer nu in för att sova pÄ soffan. Spattigheten Àr över verkar det som. Han sover mest pÄ nedre vÄningen nu och har inte gömt sig de sista dagarna.
Och sÄ jag: Myrorna vÀcker min Ängest sÄklart. Jag mÄste göra nÄgot Ät det hÀr med myrorna. Men vad och hur? Anticimex insatser rÀcker inte till. Jag har en del att göra innan jag Äker hem frÄn landet. SÄga lite. TvÀtta bilen. Blanda bruk. Tapetsera med renoveringstapet. Slipa och spackla. Men vad orkar jag göra? Min energinivÄ Àr stabilt lÄg. HjÀrtats lÀngtan finns och sorgen, fast det bankar pÄ lugnare med. Jag Àr stabilt blue. Jag börjar packa lite och stÀlla i ordning för att Äka hem en svÀng snart.

Postat i Dagbok -

Lämna en kommentar