danajergefelt.com

tal/specialpedagog BlÄtt band-samlare och annat

GĂ€stbloggare: Raija Kemppainen.

28/3 2010

skagenmÄsar

Vilka diagnoser fÄr Pippi och Lisbeth? Vad hÀnde i BjÀsta?

beskrivningJag kĂ€nner mig rĂ€tt sĂ„ ofta lite udda, har mindre och mindre lust att anpassa mig till flocken trots att jag vet att jag Ă€r fullstĂ€ndigt beroende av andra mĂ€nniskor. Utan andra existerar jag över huvud taget inte. Utan andra kan jag inte referera till mig sjĂ€lv. “Utan du inget jag ” (Buber) osv Att gĂ„ sin egen vĂ€g har verkligen bĂ„da sidorna. För- och nackdelarna. Det Ă€r underbart med frihet, men det Ă€r ocksĂ„ smĂ€rtsamt att kĂ€nna att man inte Ă€r med i flocken…..
VĂ„r tid har upptĂ€ckt en massa avvikelser frĂ„n neuronormalitet, och gett dem olika namn, olika diagnoser. Kollade hĂ€romdagen pĂ„ nĂ€tet…adhd, aspergers syndrom… borderline…autism…damp… Jovisst…. kĂ€nde igen mig pĂ„ mĂ„nga stĂ€llen…upptĂ€ckte att jag ganska bra uppfyller kriterierna för bĂ„de det ena och det andra. Kriterierna Ă€r ju ganska konkret formulerade, sĂ„ det Ă€r lĂ€tt.

beskrivningExempel:
Jag vÀljer ofta bort det sociala umgÀnget om inget intressant sÀgs. SÀtter mig för mig sjÀlv nÄgonstans. Betraktar pÄ avstÄnd. Asperger, autism
Jag har svÄrt för det sociala s k kallpratet. Asperger, adhd.
Jag gillar intensitet dvs nĂ€r nĂ„got verkligen nytt och intressant hĂ€nder/sĂ€gs/diskuteras. Speciellt sk existentiella frĂ„gor. Blir plötsligt vĂ€ldigt engagerad, pinsamt engagerad, vill inte slĂ€ppa temat. Folk blir plötsligt oroliga och vill gĂ„….DĂ„lig impulskontroll. Blir besatt av en sak. BĂ„da diagnoserna.
Jag dansar som en galning pĂ„ fester – ensam eller i grupp. DĂ„lig impulskontroll. Adhd.
För att undvika det utdragna försiktiga sociala pratet sÀger jag ofta nÄgot vÄgat eller provocerande. Typiskt för adhd, lÀste jag.
Jag sysslar med teater, och Àr lite grann en teatermÀnniska dvs jag gillar spontanitet och galenskap och att testa grÀnserna. Kan vara impulsiv, smÄknÀpp. Ingen tvekan, adhd.
Jag var vĂ€ldigt duktig i sprĂ„k i skolan. “Mycket duktiga i nĂ„gra specialomrĂ„den” stod det om aspergare. AlltsĂ„ asperger.
Jag vill inte lyssna pĂ„ hög musik eller titta pĂ„ sport pĂ„ stora TV-skĂ€rmar nĂ€r jag Ă€r pĂ„ restaurang och Ă€ter med nĂ„gon. Typiskt för aspergare. NĂ€mligen överkĂ€nslighet för intryck. ÖverkĂ€nslighet kan ocksĂ„ vara ett tecken pĂ„ borderline.
Dessutom vill jag ha en harmonisk och vacker omgivning och vÀljer gÀrna fönsterbord om utsikten Àr bra. Solklart. Aspergers syndrom.
Ibland har jag svĂ„rt att bestĂ€mma mig…Aftonbladet eller Expressen? Borderline, tror jag. Enligt en nĂ€rstĂ„ende expert kan det handla om adhd.

beskrivningJag vill inte vara som de flesta kvinnor i min Ă„lder Ă€r…jag vĂ€grar att diskutera klĂ€der och smycken och tycka att allt Ă€r gulligt……
Vad fan Ă€r det för avvikelse? Jag gillar mĂ€n och sĂ„…men den traditionella kvinnorollen gillar inte jag. Men lugn, det finns sĂ€kert ett namn pĂ„ detta ocksĂ„.
Eller sÄ fÄr mitt beteende plats under de nÀmnda rubrikerna, diagnoserna.
Dessutom gĂ„r jag ofta ut sjĂ€lv och Ă€ter – trots att jag Ă€r kvinna!! Jag tillhör nog ett vĂ€ldigt litet fĂ„tal t o m i Stockholm, som gör det. Jag har i alla fall inte sett andra.
SĂ„ det mĂ„ste vĂ€l vara en allvarlig avvikelse. Föredrar sitt eget sĂ€llskap t o m pĂ„ restaurang framför den sociala gruppen. Kvinnor Ă€r ju utprĂ€glade flockvarelser, trivs i gemenskap. Kvinnor Ă€ter inte ensamma offentligt, det finns i vĂ„r nedĂ€rvda biologi verkar det som. Asperger minst….lite schitzoid (vĂ€rldsfrĂ„nvĂ€nd) dessutom.
Jag kramas bara vid speciella tillfĂ€llen, dvs nĂ€r jag blir glatt överraskad av att trĂ€ffa en vĂ€n. Eller nĂ„got annat – nĂ€r jag verkligen kĂ€nner varma kĂ€nslor. NĂ€r jag kĂ€nner för att kramas. Jag Ă€lskar Ă€kta kramar, fysisk beröring med substans. Men finns den inte sĂ„ kramas jag inte, för det kĂ€nns inte helt Ă€kta. Autism.
Jag avskyr falskhet och dÀrmed vissa sociala spelregler. Prat som ska tolkas mellan raderna. En överdriven trevlighet som ofta döljer passiv aggressivitet. Jag pÄpekar obekvÀma fakta titt som tÀtt i gruppsammanhang sÄ att gruppen blir generad. Autism av nÄgot slag, typiskt för adhd.
Jag slutar ibland lyssna pĂ„ en mĂ€nniskas ord som kommer ur munnen och börjar i stĂ€llet fundera pĂ„ vad mĂ€nniskan e-g-e-n-t-l-i-g-e-n vill sĂ€ga. KoncentrationssvĂ„righeter. Adhd, damp…allvarligt.

beskrivningÅhh… SĂ„ mĂ„nga olika… Vad mĂ„nga hinder i min hjĂ€rna….för att jag skulle kunna klassas som en fungerande medlem i ett mĂ€nskligt socialt sammanhang. I alla fall i Sverige. Jag kom pĂ„ ytterligare en avvikelse frĂ„n normen:
Jag struntar i pengar sĂ„ lĂ€nge jag har till det nödvĂ€ndigaste. Jag krĂ€ver sĂ€llan löneförhöjning och har ingen aning om hur mycket jag förlorar p g a min okunskap om rĂ€ntor, sparande, pensioner… Jag blir vĂ€ldigt uttrĂ„kad av diskussioner dĂ€r det ekonomiska Ă€r det centrala. Kommer antagligen att bli vĂ€ldigt fattig nĂ€r jag blir pensionĂ€r. Det ÄR inte normalt, eller hur? PĂ„ diagnossprĂ„ket heter det nog : “har svĂ„rt att organisera sitt liv eller sin vardag.” AlltsĂ„ mĂ„nga diagnoser.

VartĂ„t lutar det? Lika bra att hĂ€nga sig…nej förresten. Kanske försöka bli normal?
Hm. Det kĂ€nns att normaliteten Ă€r trĂ„ng….att den har krympt pĂ„ sistone….i och med hjĂ€rnforskningens framsteg. Förr njöt man t ex av alla roliga excentriker…numera kanske man tĂ€nker pĂ„ olika diagnoser nĂ€r nĂ„gon Ă€r halvgalen.
Men om nu allt avvikande Ă€r sjukt – varför Ă€lskar och hyllar vĂ€rlden Pippi, Emil, Lisbeth Salander, Van Gogh, Dali, andra galna konstnĂ€rer…alla nĂ€mnda plus mĂ„nga mĂ„nga andra? De mĂ„ste ju vara riktiga diagnoshĂ€rdar och djupt asociala/onormala. Varför hyllas de dĂ„? De som inte alls beter sig normalt?

beskrivningDe som Àr duktiga pÄ att anpassa sig till gruppen, smÀlta in, de som klarar bÄde kallpratet och de förhÀrskande könsrollskraven, de verkar mÄ bra.
SmÄstadsmÀnniskor mÄste vara rÀtt sÄ vÀlanpassade. Annars skulle de kanske inte stÄ ut. De mÄr sÀkert ofta ganska bra.
Men grupper som förhĂ€rligar sin gemenskap och sin kultur blir ibland farliga. SjĂ€lvgoda, frĂ€mlingsfientliga. Medlemmarna slutar att tĂ€nka sjĂ€lva för att inte förlora den kĂ€rleksfulla gemenskapen….det blir en kollektiv hjĂ€rna som fattar besluten..
För att inte drabbas av det vĂ€rsta, det som vi Ă€r mest rĂ€dda för, nĂ€mligen att bli utkastade i kylan, att bli utfrysta, mĂ„ste man lĂ€ra sig att förtrĂ€nga det som kanske ens samvete undrar över…..man fĂ„r inte stöta sig med nĂ„gon…lika bra att knipa kĂ€ft… och hĂ„lla med de andra.
Som i BjĂ€sta. DĂ€r t o m prĂ€sten fegade och drogs in i den kanske varma och sammansvetsade bygemenskapens omfamning till den grad sĂ„ att han svek en vĂ„ldtagen 14-Ă„rig flicka och stödde vĂ„ldtĂ€ktsmannen bara för att han, (vĂ„ldtĂ€ktsmannen) hade bĂ€ttre social status! (Kan det verkligen stĂ€mma förresten? Har inte medierna vinklat det hela? De Ă€r ju duktiga pĂ„ det? Kan det finnas en sĂ„dan ondska i en by?) Som nĂ„gon sa pĂ„ TV – det Ă€r klankulturers, hederskulturers struktur.

beskrivningNej, jag tror jag fortsĂ€tter att vara udda och diagnosstinn…. för jag vill i alla fall tĂ€nka sjĂ€lv.

Raija Kemppainen

LÀs mer som Raija har skrivit pÄ genussnack + annat som handlar om livet.

Bilderna Àr tagna av Dana i Danmark 13 mars 2010.

Postat i GĂ€stblogg - 2 kommentarer »

2 kommentarer

  1. Staffe skriver:

    Va bra skrivet!
    Jag jobbar sen lĂ€nge inom socialpsykiatrin, trĂ€ffar vanliga mĂ€nniskor som du och jag, som andra. Som de flesta. Som för just nu, en del för alltid, har drabbats av allehanda ohĂ€lsa. “Brukare” Ă€r det senaste (ök)namnet pĂ„ dessa mĂ€nniskor som behöver andras hjĂ€lp av ett (Ă€n sĂ„ lĂ€nge) skattefinansierat stöd. En beteckning som drar mina tankar mot ekonomi, mot finansiell planering och vinstintresse. Fy faan! Inte nog med att vanliga mĂ€nniskor som drabbats av bĂ„de ohĂ€lsa och diagnosbeteckningar, dessutom ska betecknas som brukare. Brukare av vad? Av mina och andra lite mer, för tillfĂ€llet “friskare” individers stöd? Kanske. Men om jag dĂ„ behöver och fĂ„r deras hjĂ€lp, vad ska man kalla mig? Sambrukare? Hörde förresten hĂ€romdan att det som alldeles nyss kallades “dubbeldiagnos” numera ska heta “samsjuklighet”. Va???
    Är inte den psykosociala, (o)vanliga vardagen full av bara (o)vanliga mĂ€nniskor som hit och dit och förr eller senare drabbas av (o)vanlig ohĂ€lsa? En del mer, andra mindre. En del under lĂ„ng tid, andra för kortare ögonblick eller stunder. Är vi inte i sĂ„ fall alla ganska (o)vanliga sambrukare i en virvlande, samhĂ€llelig samsjuklighet?
    Bara en lek med ord? Neeej, jag tror inte det. Vad tror du?

  2. raija kemppainen skriver:

    Samsjuklighet….my God…att ha en sĂ„dan etikett pĂ„ pannan i psykosociala sammanhang…kan inte kĂ€nnas uppmuntrande. DĂ„ mĂ„ste man ju tro om sig sjĂ€lv att man gör fel vad man Ă€n gör..

    En normal mÀnniska mÄste ju t.ex klara av att ljuga smidigt och socialt för att handla korrekt enligt mÄnga kulturella koder. En som inte gillar att ljuga har dÀrmed ingen chans att kÀnna sig frisk som mÀnniska. och sÄ vidare.

Lämna en kommentar