danajergefelt.com

tal/specialpedagog BlÄtt band-samlare och annat

oktober…

1/10 2005

Oktober, oktober, vad finns att sÀga om oktober? Höst, regn och fÀrger! Jag Àr mer intresserad av det inre i oktober den hÀr mÄnaden, vad den rymmer för möjligheter för mig. Jag ska göra sÄ mycket sÄ jag Àr rent exalterad bara för det. Och det blir som startmÄnaden för mitt nya liv, dÀr jag kan undersöka vÀgar att gÄ i livet framÄt. För det första ska jag bli frisk! Det Àr som nummer ett pÄ listan.
Leif har Àntligen fÄtt en lÀgenhet. Han flyttar dit och ska bo dÀr ett Är. Sen flyttar han till ett nybyggt hus.
Jag fÄr Àntligen flytta in i alla mina rum och kan fortsÀtta planera renoveringen, ta hit elektriker och packa upp saker.
NĂ€sta lördag ska jag Ă„ka med en vĂ€n pĂ„ en heldag med “Familjekonstellationer”. Det blir spĂ€nnande. Jag har varit med en dag tidigare.
Veckan efter börjar kursen som blev den utlösande faktorn till att jag slutade pĂ„ mitt jobb, en 2-Ă„rig psykosocial fortbildning, “Gestaltterapeutiskt förhĂ„llningssĂ€tt i arbete med mĂ€nniskor”. Den blir jĂ€ttebra för mig i mitt arbete som specialpedagog och för att bli en bĂ€ttre handledare. Och inte minst för att utveckla mig sjĂ€lv. Generellt sett i skolan Ă€r det bara elever som ska utveckla sig. LĂ€rare och skolledare stĂ„r över sĂ„nt i hög grad, sĂ€ger jag provokativt. Men jag har alltid jobbat med min personliga utveckling, nu fortsĂ€tter jag bara. Jag har mina ömma punkter, det Ă€r helt klart. Jag ser verkligen fram mot det hĂ€r att ha mig, i mitt jobb, i fokus. Det Ă€r mĂ„nga Ă„r kvar att jobba och jag vill ge det bĂ€sta jag har till de Ă„ren.
Sist men inte minst i oktober ska jag Äka pÄ retreat pÄ Berget. I slutet av oktober ska jag vara tyst och lÀra mig om Ignatius meditationsmetod. Jag har tÀnkt att Äka pÄ retreat i mÄnga Är. Nu tar jag och gör det! Det Àr dags! Japp! SÄ fÄr jag se och uppleva vad det kan vara.
Det hĂ€r Ă€r oktober… spĂ€nnande, fĂ€rgrik, utmanande, tyst, innehĂ„llsrik, som i bĂ€sta fall ger mig djupare insikter om livet. Jag har kommit till mitt livs höst! I dubbla bemĂ€rkelser. Verkligen!

Postat i Dagbok - kommentarer »

Lämna en kommentar