Bekymmer…
Hösten kommer med sin kyla. Jag kan inte ha balkongdörren öppen för katten nu mer Ă€n korta stunder. Hur ska det gĂ„ med hela vintern framför oss? Jag Ă€r verkligen bekymrad. Kanske ska han fĂ„ en kattlĂ„da ut dit? DĂ„ kan han vara ute tills jag slĂ€pper in honom igen. Men jamar han, dĂ„ lĂ€r grannarna klaga… Hm!
En elektriker ska komma och byta ut all elen i lÀgenheten. Den Àr inte jordad som den borde vara. Men har jag rÄd till det? Pengarna bara rinner ivÀg. Kontroll över flödet, har jag det? De ska rÀcka till mÄnga saker i över ett Är framÄt. Jag vill ju göra bÄde det ena och det andra. Vill jag hellre ha nya element Àn att göra en resa i december? Jag kan inte fÄ bÄda delarna. Jag mÄste vÀlja. Det Àr ett lyxproblem, visst.
Leif flyttar snart, hoppas vi bÄda. Det Àr trÄngt att bo sÄ hÀr. Ingen av oss har sina saker uppackade, vi rör oss pÄ smÄ ytor och vill olika saker allt som oftast. TÀnk om livet bara faller ihop som ett korthus sedan? Jag Àr rÀdd för tomheten emellanÄt. Jag vet att jag har ett ansvar för mitt eget liv. Vad vill jag fylla det med? Jag har inga svar Àn.
Leif har satt upp lister i köket. Jag Àr sÄ tacksam för det han hjÀlper mig med. Nu Àr det jag som behöver fortsÀtta mÄla ett skÄp i köket, för elektrikern ska sÀtta upp kontakter och lampa dÀr. Jag vet bara inte var jag ska ta orken ifrÄn. Jag Àr trött och fortfarande inte frisk. Men det Àr bara att sÀtta igÄng! Snart.
Och sÄ Àr det kyrkoval idag. Vad ska jag rösta pÄ? PÄ vem? Har ingen aning!
Postat i Dagbok -
19/9 2005 15:01
Hej Dana!
HÀr fÄr du en liten dikt av mig.
Det Àr Ylva Eggehorn som har skrivit den.
StÄ stilla i smÀrtan,
rotad i det som Àr ljus i dig.
LÄt svÀrdet gÄ genom dig.
Kanske det inte alls
Àr ett svÀrd.
Kanske det Àr
en stÀmgaffel.
Du blir en ton.
Du blir den musik
du alltid lÀngtat efter
att fÄ höra.
Du visste inte
att du var
en sÄng.
19/9 2005 16:31
Tack för dikten och din uppmuntran! Vad fin den Àr. Jag tycker om tanken att vara en sÄng.