Snart blir jag galen och kollapsar!
VaddÄ Valborg? VaddÄ vÄr? VaddÄ magnoliablomning? HÀr Àr kollapsen nÀra. Jag fortsÀtter att krocka och jag vet inte riktigt hur jag ska hÄlla ihop just nu. Jag vet att jag mÄste, men sÄ mycket gÄr fel och pÄ tok, sÄ att jag vet inte hur att hÄlla ihop mig riktigt snart. Jag har förvarnat Leffe om vad han ska göra om eller nÀr nÀr jag bryter ihop. Dessutom Àr pengarna Àr helt slut nu! Total konkurs vÀntar. Och pÄ jobbet kommer mina arbetskamrater med uppmuntrande tillrop att jag ju visst borde ha lite roligt ihop med dem. Jag tror inte de förstÄr vad jag behöver. Lugn och ro. Klara jobbet. Bli klar med alla förÀndringar. Vila. HÄlla ihop helt enkelt. Och kursen jag ville gÄ till hösten sa nya chefen helt rÀtt och slÀtt nej till. Inget mer. Va! Det var verkligen inget bra besked att ge till mig. Hon kÀnner mig icke! NÀ! En sak var bra idag: jag la mosaiken pÄ golvet i badrummet. I morgon lÀgger jag det sista, dÀr nya toaletten sen kommer, sÄdan Àr planen. Men vad vet jag om morgondagen? Slet ikke noe! Gode Gud, ge mig kraft att orka med allt nu!
Postat i Dagbok -
1/5 2005 00:27
Hej Dana!
Talade med Mike ikvĂ€ll lite och sĂ„….
Ville bara skicka en liten uppmuntrande kram och samtidigt sÀga att man alltid hittar tillbaka till kraften!
För ett Är sedan orkade jag inte mer, jag ville inte ens leva efter alla sjukdomar och anklagelser som haglade över mig men jag kom tillbaka, det gör man alltid Àven om det kan vara enorma berg man ska bestiga innan.
DÀrför VET jag att Àven du har kraften och orken, Àven om det inte alltid kÀnns sÄ. Fast nÀr man minst anar det sÄ dyker den upp igen och man orkar ta nya spadtag i det som kallas för livets gÄng.
Snart ska jag pÄ nÄgot sÀtt se till att komma upp till Stockholm sÄ vi fÄr ses!
Kramar
/walentine
P.s SÀg till din son att han ska bjuda sin mor pÄ middag ute pÄ nÄgot flott krog! HÀlsa honom att Walle sagt det :) D.s