Idag, denna dag.
Ănnu en strĂ„lande vacker dag i norr. Rimfrosten gnistrar i solskenet. Bergen skimrar i grĂ„tt. Som vanligt vaknar jag tidigt och ligger och vĂ€ntar pĂ„ att gĂ„ upp i rimligare tid Ă€n klockan sex. Kroppen vill vakna och gĂ„ upp, men inte huvudet.
Idag ska vi Äka till en slÀkting till han som byggde vÄrt hus hÀr. Vi ska fÄ fotografier pÄ byggaren tillika den förste Àgaren. Det blir spÀnnande att se.
Vi Àter lunch hos grannarna sedan och fÄr vÀl dÄ se allt de har sytt i olika lapptekniker. De Àr sÄ otroligt duktiga att sy och lÀr varandra komma vidare.
NÄgon gÄng pÄ eftermiddagen stÀnger vi till huset hÀr igen och far hem. Det var bara nÄgra dagar hÀr nu. Vi ska hem och jobba vidare pÄ det ena och det andra. Jag har sportlov hela veckan. Orkar inte sporta bara. Hoppas att min rygg fortsÀtter att bli bÀttre. Ska till sjukgymnasten igen i morgon med.
Postat i Dagbok -