danajergefelt.com

tal/specialpedagog BlÄtt band-samlare gillar att skriva

Fling og flÀng!

27/6 2008

Jag har sÄ svÄrt att gÄ upp och börja dagen.
Men nĂ€r jag vĂ€l kom upp idag, sĂ„ Ă€r det full fart! Åka och vĂ€xla pengar, handla kattmat och annat, klippa hĂ„ret, handla igen, tvĂ€tta, bestĂ€mma middagsmaten, laga mat till gĂ€ster ikvĂ€ll, packa, bĂ€ra saker fram och tillbaka till och frĂ„n bilen, ta isĂ€r cykeln sĂ„ den gĂ„r in i bilen, skriva ut bĂ„tbiljetten, ja, listan tar inte slut förrĂ€n jag Ă„ker i morgon förmiddag, först till BorĂ„s för att hĂ€lsa pĂ„ Micke och sova över dĂ€r. Sen till Göteborg pĂ„ söndag morgon, för att ta fĂ€rjan över till Fredrikshavn.
Jag kan inte riktigt fatta att jag ska bo i Danmark i tre hela veckor. Vilket Àventyr! Visserligen gÄ i skolan med, men ÀndÄ. Aarhus Universitet Àr inte sÄ illa att vara gÀststuderande pÄ! Det Àr Anne Linnets barndomsstad med.

Jag bara önskar mig en sak: att jag kommer hem smalare. Jag saknar “66-kil(o)lings-Dana”. Suck! Jag behöver verkligen sluta tröstĂ€ta, sluta vara olyckligt kĂ€r, sluta sörja. Jag Ă€r sĂ„ trött pĂ„ mig helt enkelt. Jag ser andra kvinnor i tajta klĂ€der dĂ€r magarna stĂ„r ut, sĂ„n Ă€r jag med. Inte snyggt alls.

Hemresan har jag inte bokat. Jag Ă„ker nog hem den andra vĂ€gen, med fĂ€rjan över till Sjellands Odde. Kanske finns det en vĂ€n att hĂ€lsa pĂ„ i Roskilde och en annan vĂ€n i… vad det nu heter… hm… Jo Hilleröd, innan jag Ă„ker hem över bron. Och en vĂ€n i Helsingborg. Hoppas nĂ„n Ă€r hemma dĂ„. Jag ska passa pĂ„ att stanna mer pĂ„ vĂ€gen hem i alla fall. Förra gĂ„ngen jag reste den vĂ€gen, körde jag i ett streck. Inte alls bra.

Jag kommer ha ett rum med en extra bĂ€dd i Århus, sĂ„ det Ă€r bara att komma och hĂ€lsa pĂ„. Men, dĂ„ gĂ€ller det att du pratar danska med mig. Annars förstĂ„r jag inte ett ord!

Postat i Dagbok -

4 kommentarer

  1. Anita skriver:

    En hĂ€lsning i allt ditt packande och resförberedande! Hinner du titta in en stund pĂ„ vĂ€g till danmarksbĂ„ten i Göteborg? Numera bor jag bara 2,5 kilometer frĂ„n danmarksterminalen…
    Kramar! Anita

  2. Dana skriver:

    Hej!!! Tack för inbjudan! Jag reser med Stena Danica 9.30. Du ser sjĂ€lv vad tid det blir va… Jag ska Ă„ka frĂ„n BorĂ„s med innan dess och vara dĂ€r senast 9. Visst vore det kul att se hur du bor!
    Orkar du upp, sĂ„ orkar jag! Bara jag hittar dit och till bĂ„ten sen. Men det kan du ju hjĂ€lpa mig med…
    Men allvarligt talat, nej jag tror det fÄr bli till hösten istÀllet. Kanske kan jag fÄ bo hos dig under bokmÀssan?!!!

  3. Anita skriver:

    Du Àr sjÀlvklart vÀlkommen till bokmÀssan! Skulle du trots allt vilja ha en frukost innan du gÄr ombord gÄr det bra. Men stressa inte.
    Anita

  4. Dana skriver:

    God morgon! SĂ„ fĂ„r vi se hur det blir dĂ„…
    Jag blir mest stressad av att inte veta om jag kommer fram ordentligt. Jag kör alltid! fel i Gbg.

Lämna en kommentar