danajergefelt.com

tal/specialpedagog BlÄtt band-samlare och annat

Fredag. Denna fredag.

2/5 2008

Jag har inte riktigt kÀnslan av att det Àr fredag. Jag har nÀstan tappat rÀkningen pÄ dagarna. OcksÄ pÄ om kisse har fÄtt mat eller inte. Morgon och kvÀll har flutit ihop i mina feberyror i veckan.
Men dock! det Àr fredag. Jag har varit pÄ intervju i stan och jag Àr riktigt trött nu. Medan jag vÀntade pÄ min tur fick jag tillfÀlle att se och lyssna pÄ beridna högvakten vid slottet. Det var fint.

Fredag. GÀstbloggaren till i morgon har jag kÀnt i mÄnga, mÄnga Är. Hon och jag har varit brevvÀnner i mÄnga unga Är. Jag tror jag lÀrde mig att skriva brev tillsammans med henne. Jag blev i alla fall inspirerad till att skriva. De flesta av hennes brev har jag ocksÄ kvar, i en lÄda i klÀdkammaren. Vi Àr kusiner och hon kommer frÄn Göteborg. Vi lÀrde kÀnna varandra den sommaren nÀr jag var 9 Är och hade pÄssjuka. Under en hel rÀcka Är var jag dÀr pÄ sommarloven och fick vara med om ett och annat. Blottare i hamnen. DanmarksbÄtarna och besÀttningsmÀn. KörsbÀrspallning. Dante och TvÀrsan. BokslukarÄldern. Sova lÀÀÀÀÀnge soliga dagar! Inte bita pÄ hÄrda karameller nÀr hennes pappa var i nÀrheten. Samtal om kÀrlek och Höga visan med hennes mamma. Spela pÄ pianot utan att nÄgon klagade. Torskfiske vid Grundet. ObegrÀnsat med bananer. Kolsyremaskiner. OŽboy. Barkis med tomat, salt och peppar. Robban Broberg pÄ Liseberg. Jag har massor av goda minnen frÄn den tiden. Jag Àlskade mina sommarlov i Göteborg. TÄgresorna dit pÄ egen hand med. Jag kom till en annan vÀrld. Min kusin var vÀldigt viktig för mig. Jag gjorde till och med en sÄng om henne.
JÀttekul att hon kommer skriva hÀr i morgon. VÀlkommen till min blogg, Anita!

Postat i Dagbok - kommentarer »

Lämna en kommentar